Kolik peněz nás stojí cestování? 💰

Naprosto typická otázka po každé naší přednášce. „A na kolik takový trip vyjde?“ , „Jaká je cena jídla? Víte, můj muž toho sní docela dost“ …

My zpravidla cestujeme co nejvíce lowcost. Snažíme se srazit ceny ubytování, letenek, dopravy po měste a jídla na minimum (neboj mami, hlady neumíráme!). Na čem naopak nešetříme jsou zážitky – když už někde jsme, chceme si to tam užít naplno.

Ubytování

Ubytování je většinou ta nejdražší položka na celé cestě. Můžete cestovat se stanem a spacákem, což bude pohodlné, než zaprší. Hostely využíváme minimálně, jelikož máme příliš lehké spaní. V 90% si pronajímáme byt/dům/pokoj v domě. Máme k dispozici kuchyňku, pokud jsou tam majitelé, tak načerpáme spoustu informací, tipů, rad. Občas nás cenově vyjde lépe hotel v centru města a v USA využíváme motely (hotely u silnice), které jsou o dost komfortnější než hostely a občas i ty hotely.

Nejlevnější hostel nás stál 300 Kč na osobu v Londýně. Nejdražší hostel 500 Kč v Itálii.

Motely využíváme jen v USA. Nejlevnější motel nás stál 650 Kč na noc pro dvě osoby a bylo to v Orlandu na Floridě. Nejdražší motel stál 2 500 Kč na noc pro dvě osoby (nikdy víc 🙄) v San Franciscu. Držíme se na průměru 1 000 Kč za noc pro dvě osoby a kolikrát jsou ty motely fakt lepší než hotely v centru. Jednou jsme měly na pokoji vířivku, podruhé plazmovou televizi s úhlopříčkou 75″ (zrovna pro nás, které si nezapneme TV jak je rok dlouhý😀) …

Hotely využíváme minimálně, neboť cena hotelu v centru je opravdu dost vysoká ať už je to v evropských destinacích nebo v USA. Průměrná cena na které se držíme je 1 200 Kč na noc pro dvě osoby. Nejdražší hotel, který jsme si dopřály byl na Slovensku a stál 3 000 kč na noc pro dvě osoby.

Pronájmy domů/bytů/pokojů využíváme na cestách opravdu nejčastěji. Za krásný soukromý pokoj v New Yorku s TV, mikrovlnkou jsme platily 400 Kč noc pro dvě osoby. Nejvíce jsme zaplatily ve Švédsku, a to 2 200 Kč na noc pro dvě osoby za celý dům. Průměr na kterém se držíme je 400 Kč za soukromý pokoj a 1 000 Kč za celý byt/dům.

Letenky

Evropa:
Nejlevnějšíletenka nás stála 800 Kč z Prahy do Bruselu. Za 1050 Kč jsme letěly z Bratislavy do Izraele. Nejdražší letenka po Evropě byla za 2 300 Kč z Prahy do Bournemouthu. Vše jsou samozřejmě už zpáteční letenky…

USA:
Nejlevněji jsme letěly do New Yorku, a to za 6 030 Kč. Naše dosud nejdražší letenka stála 17 000 Kč a bylo to z Prahy do New Yorku (na den Nezávislosti 🙄) a zpět z Floridy do Prahy s Turkish airlines. No jó náš první let za oceán. Z tohoto jasně plyne, že se máte vyhnout všem americkým státním svátkům…

A co nejhorší a nejlepší aerolinka?
Nejlepší pozici si stále drží již zmínění Turkish airlines, kteří mají na palubě vlastního kuchaře a jídlo je fakt úžasné! Výběr míst v letadle je zdarma! Také jsme měly jedinkrát k dispozici i odbavené zavazadlo a při přestupu jsme dostaly na letišti jídlo. Nejhorší místo zaujímá Ryanair. Asi není třeba to rozebírat 😀, hlavně že to letí a dopravíte se levně. Ovšem za pár dní letíme s Norwegian a vypadá to, že má Ryanair konkurenci – žádné jídlo ani pití na palubě (10-hodinový let), odbavená zavazadla samozřejmě také ne a sedadla jsou po třech nebo po čtyřech.

Jídlo

Pro nás nejlevnější položka, zvláště v USA, kde jsou tzv. Dollar shopy (vše za dolar). Nemusíte počítat ceny zboží, zkrátka spočítáte kolik máte věcí v košíku. Koupíte tam instantní jídla, plechovky s ovocem a zeleninou, pečivo, sladkosti, chipsy.. Téměř vše jako u nás. Dokonce i boty a narozeninová přání.. 😀

Nejlevnější položkou je tedy instantní jídlo z dollar shopu za cca 20 Kč a nejdražší špagety v Izraeli za 250 Kč. Jinak jsme daly 250 Kč za 0,5 kg nachos se sýrem na baseballovém utkání v Los Angeles a 220 Kč za 0,5 litru Piňa Colady v Las Vegas.

Zážitky

Začneme rovnou tím nejdražším, co jsme si zatím dopřály. 30-minutový let vrtulníkem doors-off nad New Yorkem. Viděly jsme Manhattan, Sochu svobody, Brooklyn bridge, Central Park a mnoho dalšího.
Cena se pohybuje běžně kolem 6 – 10 000 Kč/osoba. My letěly za asi 7 000 Kč/osobu.

Druhé místo zaujímají Universal studia na Floridě, kde vstupné do dvou parků na jeden den stojí asi 4 000 Kč. Pro fanouška Harry Pottera je tohle nutnost! Nás to nadchlo natolik, že jsme o rok později navštívily i Universal studia v Kalifornii. Mimoto jsme byly v Six Flags v Kalifornii, Legolandu, Europa Parku a Heide Parku v Německu, kde už jsou ceny nízké.

Mimoto jsme vyzkoušely Parasailing v Egyptě, čtyřkolky a buggy v Egyptě, let Cessnou, kajakování v Arizoně… U takovýchto zážitků se cena pohybuje kolem 1 000 kč za osobu.

Tohle je úplně krátký výčet míst, která jsou nádherná, můžete tam strávit celý den a vstupné je v průměru asi 150 Kč / osoba.

Na závěr bychom rády podotkly, že se dají ve světě (obzvlášť v USA) najít i místa, kde se vstupné neplatí vůbec nebo pouze parkovné, či je vstupné dobrovolné. Nemusíte si tedy vybírat jen drahé zážitky. My během měsíce v New Yorku navštívily asi 20 různých míst zcela zdarma nebo za 1 dolar.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s