České Švýcarsko

Příští týden nás čekají absolutoria, a protože už skoro dva měsíce trávíme jen prací a učením, tak jsme se rozhodly na pár dní vyrazit do Českého Švýcarska s vidinou oddechu, relaxu a po večerech zase toho učení. Vybraly jsme si město Krásná Lípa, která je kousek od Děčína, v severních Čechách a je skvělým výchozím bodem pro výlety do Národního parku České Švýcarsko.

Ubytovány jsme byly v Bohemian Cottage, která nás opravdu nadchla! V cottage jsou jednotlivé apartmány, všechny vybavené vlastní kuchyňkou i včetně nádobí, koupelnou a jsou celé v dřevěném stylu. U cottage je také obrovská zahrada s přírodním jezírkem (biotopem), kam se můžete jít zchladit ať je leden nebo srpen a můžete se projít naboso po kamínkách. Nechybí ani jacuzzi, sauna, relaxační zóna, houpací sítě a jógový sál. K dispozici jsou i tzv. „Babiččiny snídaně“, kdy vám babička brzy ráno přinese za dveře apartmánu košík s jídlem (na celý den 😅). Majitelka cottage pořádá lekce jógy a majitel dělá průvodcovské služby po NP. Můžete si půjčit třeba elektrokolo a společně vyjet na výlet.

A kam na výlety?

Pouhých 200 m od Bohemian Cottage je Luční bar, který prostě nemůžete minout a vynechat ze svých plánů. Jde o samoobslužný bar, kam přijdete ve dne v noci, vyberete si zboží a zaplatíte do kasičky. Je tam dost obsáhlý sortiment zboží – polévka, muffiny, ovoce, trvanlivé zboží, limonády, pivo. K dispozici je i vodovod a elektrická plotýnka. Kolem je spousta lehátek přímo na louce, sedačky a stoly.

Výletů se dá v této oblasti uskutečnit spousta, my si jako první vybraly Kyjovskou přehradu, která je asi 2 km pěšky daleko od Bohemian Cottage po žluté stezce. Cesta byla trošku kopcovitá, ale i tak nám zabrala přibližně 45 minut.

Jako další jsme vyrazily na Pravčickou bránu. Nefunguje tam lanovka, musíte vylézt po svých. Autobus staví přímo pod kopcem na Pravčickou nebo můžete zastavit autem ve vedlejších vesnicích. Celý výšlap trvá přibližně hodinu klidným tempem. Na Pravčickou bránu se platí vstupné kolem 100 Kč a studenti 30 Kč. Jsou tam krásné vyhlídky na okolí a restaurace. Z Pravčické brány jsme vyrazily po stezce do Hřenska, přibližně dalších 6 km, odkud odplouvají lodičky po Edmundově soutěsce. Cena je 120 Kč za osobu. Poté nám stačilo vylézt asi 150 schodů nahoru a dojít další 3 km na zastávku autobusu v Mezní louce. Trasu můžete absolvovat i opačným směrem, abyste se vyhli strmým schodům.

Dalším městečkem poblíž Krásné Lípy jsou Jetřichovice, které jsou výstupním bodem pro okružní procházku na Mariinu vyhlídku, Vilemíninu stěnu, Rudolfův kámen, Dolský mlýn a mnoho dalšího. Autobus zastavuje přímo na náměstí, odkud trasa začíná. Trasa je náročnější než na Pravčickou bránu, je tam spousta strmých schodů. Některé cesty jsou poměrně nebezpečné, na Rudolfův kámen se dostanete po žebřících. Mariina vyhlídka je aktuálně před rekonstrukcí ale stále se tam dostanete i přes upozornění na vlastní nebezpečí.

My jsme si výlet užily a rozhodně se do těchto míst chystáme brzy vrátit. Je tam toho ještě spousta co vidět.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s