Cenotes 🇲🇽

Cenote je jeskyně s podzemní vodou. Je jich více druhů – otevřená, částečně uzavřená nebo úplně uzavřená. Nejznámnější z nich je „Studna obětí“ neboli Cenote Hubiku.

My navštívily celkem 5 jeskyní, pokaždé byly úplně jiné. Většina z nich se nachází mezi Playa del Carmen a Tulumem. Vstupné do těchto jeskyní nebývá velké, většinou je to v rozmezí 100 – 200 Kč. Můžete tam strávit celý den. Je zakázáno používat opalovací krém skrze vodní ekosystém.

Cenote Hubiku

Nejznámnější a posvátná jeskyně ze všech. Před vstupem vás musí šaman posvětit. Jeskyně se nachází kousek od ruin Chichen Itza. Je uzavřená a seshora stéká vodopád. Bohužel to není příliš fotogenické místo 😀

Cenote Cristalino

Cenote Cristalino byla první jeskyně, kterou jsme navštívily. Nejlépe se k ní dostanete z Playa del Carmen colectivem. Hned vedle ní se nachází i Cenote Azul. Jeskyně je celá uzavřená a dá se proplout. Seshora si můžete skočit a překonat svůj strach.

Cenote Azul

Cenote Azul je oproti Cristalino velmi rozlehlá. Je to komplex jezírek a jeskyně je zde otevřená. I zde se lidé baví skákáním ze skály dolů.

Cenote Tulum

Do téhle jeskyně jsme zavítaly vlastně náhodou, takže nevíme přesný název ale leží kousek od Tulumu směrem na Cobu. Jde o posvátnou jeskyni s rituálem od šamana. Jeskyně je otevřená, jsou tam houpací sítě, houpačky ve vodě apod.

Xcaret

Poslední jeskyní ale velmi zajímavou je ta ve Xcaret. Jde o velmi rozsáhlou jeskyni, kterou protéká řeka a všechny trasy jsou v délce téměř 1 kilometr. Některé úseky vedou naprostou tmou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s