Covid a cestování ✈️

Dostáváme od vás stovky zpráv s dotazy na cestování v této době, jak je to s testováním, co dělat při návratu zpět do ČR apod., proto se pokusíme všechny informace ucelit do jednoho článku, který vám snad v této době při cestování pomůže.

Létání

Vzhledem k tomu, že se situace neustále mění a vyvíjí, tak vám nikdo s plnou jistotou nepoví, zda se bude moci letět např. do Anglie bez testu v červnu 2021. Vše je nejisté, a proto si vždy zvolte rušitelné letenky, anebo možnost přebookování. Nám dva lety zrušili a jeden přebookovali na jiný den. Máme známé, kterým zrušili 12 letů 😜.

Minulý rok se nám podařilo i přes Covid procestovat Maltu, Portugalsko, Chorvatsko, Mexiko, Mallorku, Floridu, Bahamy, Jamajku, Roatán a Kajmanské ostrovy, takže neházejte flintu do žita – cestovat se dá, ba v něčem lépe než dříve. Málo turistů, hezčí fotografie 😅. Letiště jsou také prázdnější. Aerolinky tolik nesledují počet zavazadel a hmotnost 😜.

Vybírejte si aerolinku, která nejméně ruší lety (KLM/Air France, Lufthansa..), zvolte si přestupy na větších letištích (Amsterdam, Frankfurt..). Pak už jen doufejte.

Dodatek: nelétejte do Karibiku přes USA! Na ESTA vás tam nepustí, stále musíte splnit podmínku 14 dní mimo Schengenský prostor.

Ve většině případů není třeba mít PCR test, když tranzitujete. Také většina aerolinek test nevyžaduje – doporučujeme vždy před koupí letenky prověřit aktuální informace!

Letadla po Evropě létají z velké části prázdná, takže doporučujeme u lowcostových aerolinek nebookovat sedačky. Především v případě Ryanair. Lety za oceán jsou stejně plné jako před Covidem.

Zpravidla ve všech letadlech musíte mít po celou dobu letu roušku (výjimka – pití, jídlo), ale určitě se to dá vydržet. My zvládly 12 hodinový let do Mexika 😜.

Testování

Nejlepší je sledovat Covid-filtr, který Honza pravidelně aktualizuje. K dnešnímu dni se z filtru dozvíte, že jediná destinace, kam se dá letět tam i zpět bez testování je Francie. ALE pokud vám nevadí po cestě zpět podstoupit test/karanténu, tak už máte na výběr mnohem zajímavější destinace – Brazílie, Jamajka, Kostarika, Mexiko, Zanzibar…

Po návratu zpět do ČR stačí vyplnit příjezdový formulář, a poté nastoupit do karantény, nebo na své náklady podstoupit PCR test. Pokud pracujete/studujete distančně, tak doporučujeme karanténu.

Opatření

Z našich zkušeností i zkušeností našich přátel jsou opatření tvrdá hlavně v Evropě. Když poletíte za oceán – Zanzibar, Mexiko, Kostarika, tak vám bude připadat, jako by o žádném Covidu ani nevěděli. Restaurace otevřené, muzea, zábavní parky, aquaparky také. Na některých místech je omezený počet návštěvníků, ale to je nejmenší problém.

Např. v Mexiku se v obchodech a na nádraží měří teplota a dává desinfekce. Roušky se nosí v místech, kde je velký pohyb lidí (MHD, supermarkety). V případě výletů s průvodcem jsou většinou tvořeny skupinky po menším počtu osob.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s