Bacalar🇲🇽

Do městečka Bacalar jsme se podívaly poprvé až v lednu 2022. Většinou zde lidé zůstávají 1-2 dny, my zůstaly rovnou týden, abychom měly dostatek času na projití všech okolních krás.

Město je to opravdu malé, v podstatě má dvě „hlavní“ ulice. O restaurace a bary rozhodně není nouze, k dispozici jsou i nějaké menší obchody (nečekejte Walmart) a suvenýry také seženete. Jediná historická památka města je Pevnost Fuerte de San Felipe. Vstupné je kolem 100 pesos, pokud máte ISIC vstupné je 30 pesos. Součástí pevnosti je i muzeum. Z pevnosti se město bránilo před piráty, kteří jej napadali, stále je tam k vidění spousta děl.

S veřejnými plážemi v Bacalaru nepochodíte. Žádné pláže tam totiž nejsou. Do vody se chodí z mola nebo po schůdkách. Těchto míst je po městě mnoho, ale nejlepší je pravděpodobně Balneario magico de Bacalar. Vstupné je kolem 25 pesos. Součástí areálu je restaurace, posezení pod slunečníky. V laguně (laguna má sladkou vodu) jsou mola se skokanskými můstky.

Lagunu doporučujeme projet na kajaku nebo zvolit výlet na lodi. My absolvovaly obojí. Lodě většinou projedou lagunu včetně cenotes. Kajak je poměrně náročný, ale zase můžete všude zůstat dle libosti. V laguně jsou na některých místech písečné duny, takže můžete skočit do vody, zaplavat a pak vléz zpět do kajaku. Můžete doplout třeba na kanál pirátů (viz. dále) nebo do cenote Negro.

Kanál pirátů je jedno z top míst kvůli kterému lidé do Bacalaru jezdí. Jde o průliv v laguně po kterém připlouvali v minulosti piráti do města. U kanálu je postaven vrak lodi, což měla být restaurace, ale nikdy nebyla otevřena. Na vrak si můžete vylézt a projít si ho.

V Bacalaru je také pár cenotes. V cenote Negro by se správně nemělo plavat. Po zemi se do ní nedostanete, musíte do ní připlout na lodi, kajaku. Podle pověstí je zakletá a každý rok v ní zemřou dva lidé. Ptali jsme se místních a prý jsou tam spodní proudy. Minimálně si tedy vezměte vestu. Cenote Esmeraldu jsme nenavštívily.

V Cenote Cocalitos je krásné zázemí s houpacími sítěmi, houpačkami, restaurací, posezením. Vstupné je 50 pesos. Voda je průzračná a jsou tam písečné duny po kterých se můžete projít. V areálu jsou také chráněné stromatolity, které vytváří kyslík a ozonovou vrstvu. Je zakázané se jich dotýkat, jinak zemřou.

Na závěr cenote Azul, která je uzavřená. Je vzdálená asi 3 km od města. Doporučujeme si půjčit kolo, které je v Bacalaru typickým dopravním prostředkem. Vstupné do cenote Azul je 25 pesos. Jde o otevřenou cenote, která vypadá jako jezero. Hloubka je kolem 80 metrů, můžete se potápět, skákat. Voda je velmi teplá. Když se od vstupu vydáte doprava – budete tam sami, pod stromy. Nalevo je větší zázemí – houpačka, lepší vstup do vody. Pod hladinou jsou krásné kořeny okolních stromů. Cenote si můžete klidně i přeplavat. Dají se zapůjčit vesty.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s