Merida🇲🇽

Merida je hlavním městem mexického státu Yukatán. Taky to dle toho vypadá. Město je velmi rušné, silnice zacpané, doprava pomalá. Ve městě jsme strávily 5 nocí, ale upřímně bychom se již znovu nevrátily.

To nejzajímavější za čím jsme do Meridy jely, jsou Maypan ruiny. Od Meridy jsou vzdálené zhruba hodinku autobusem. Vstupné do archeologické zóny je 65 pesos. Areál je rozlehlý s mnoha pyramidami a za nás zatím vede (v porovnání s Chichen Itza, Edzna, Coba, Palenque). Výhodou je, že se dá vylézt na všechny pyramidy včetně té nejvyšší, odkud je famózní výhled. Schody jsou strmé a chce trošku odvahy na pyramidu vylézt – nebo hlavně slézt.

Pokud se budete chtít zchladit, tak doporučujeme zajet na výlet do města Progreso, kde jsou hezké pláže a také přírodní rezervace El Corchito. Vstupné do rezervace je 90 pesos. Průvodce vás převeze lodí na druhou stranu řeky a dále po kanálu. V rezervaci již chodíte sami. Při příjezdu do rezervace vás budou nutit k zaplacení úschovny na batohy 35 pesos. K vodě si ale můžete vzít vše potřebné – pití, mobily, ručníky… Takže – turistická past. V areálu je více cenotes. Jde o otevřené, spíše takové laguny. V největší je voda trošku špinavá, doporučujeme ty menší. V celé rezervaci je spousta leguánů a lemurů. Pokud budete mít hodně času, tak ok – ale jinak bychom rezervaci vynechaly.

Nám se velmi líbila ZOO Animaya, která leží na periferii Meridy. Vstupné je zdarma. Součástí ZOO je i vyhlídková věž (zdarma). A za 10 pesos je možné se projet safari vláčkem anebo turistickým vláčkem. My vyzkoušely obojí. Safari vláček jel asi 40 minut přímo kolem zvířat, takže jsme byly na dosah žiraf, zeber atd. Hodně zastavoval, fakt jsme si to užily! Turistický vláček byl klasický jaký vidíte v našich ZOO, ten vozí okružkou po areálu a na zvířata prakticky nevidíte. Ztráta času (a 10 pesos..).

V centru Meridy je Zoologico centro, také se vstupem zdarma. Jde o klasickou ale rozlehlejší ZOO než je Animaya. Můžete si zaplatit jízdu vláčkem za 1 peso. Vláček jede cca 10 minut kolem zvířat, přes most i tunelem. V ZOO jsou hroši, žirafy, krokodýli, lvi, bílí tygři.. Jinak hned u ZOO je obrovský park se spoustou stánků s velmi levným jídlem, lanovka, možnost zapůjčení šlapadel na vodu a další vyžití.

Pár km od centra Meridy je muzeum vlaků. Vstupné je kolem 30 pesos a můžete si libovolně projít všechny vlaky. Některé jsou staré přes 100 let. Většina je fakt na šrot, ale super podívaná.

Samotné centrum Meridy je poměrně hezké, samozřejmě jsou na hlavním náměstí písmena Merida. Kolem náměstí je spousta budov, které jsou veřejnosti přístupné. Každý večer je také ve městě zábava na různá témata – Noche Mexicana, folklorní tance, živá hudba…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s