Valladolid 🇲🇽

Městečko Valladolid jsme poprvé navštívily již v roce 2020. Líbilo se nám natolik, že jsme se rozhodly tentokrát vrátit na více dnů. Okolo města je spousta krásných cenotes, takže jsme si program složily právě z nich.

V samotném centru Valladolidu najdete krásné náměstíčko s fontánou, která večer svítí. Ve stromech všude kolem je mnoho velmi hlučných ptáků. Na náměstí se dají zakoupit marquesity a nějaké další sladkosti. Jinak je ve Valladolidu spousta barevných uliček a San Bernardino de Siena.

Cenote Chukum

Tahle cenote je nejvzdálenější. Jedou k ní sdílené taxíky. Cenote je uzavřená s dvěma mini otvory kudy proniká světlo. Přes cenote je natažen „zip-line“, který si můžete sjet a spadnout do vody. Také je tam spousta krásných krápníků. V areálu jsou nějaké houpací sítě, úschovny a také restaurace. Vesty se půjčují zdarma. Vstupné je asi 10 USD. Návštěvnost 3/10

Cenote Oxman

Do haciendy Oxman se dá dojet taxíkem, anebo dojít pěšky – 5 km. Nechoďte po polních cestách jako my – je tam obrovská městská skládka, mrtvá zvířata…

Tahle cenote je otevřená. Voda je ale poměrně studená. V cenote jsou lana na zhoupnutí a skokanské můstky. Není tam ale příliš prostoru k plavání. Součástí areálu je bazén (fakt brutálně studená voda), restaurace a houpací sítě. Opět povinnost nosit vesty a jsou součástí ceny. Návštěvnost 7/10.

Cenote Saamal

Do cenote Saamal se nejjednodušeji dostanete colectivem anebo taxíkem. Také jde o otevřenou jeskyni, tentokrát s vodopádem a skokanským můstkem. Je tam opravdu hodně prostoru k plavání a cenote je skoro prázdná. Součástí areálu jsou i tři zip-line dráhy (úžasné!), restaurace, možnost zapůjčení kol. V areálu je vysázena spousta stromů, rostlin – můžete si je pěkně prohlédnout. Je nutné nosit vestu a je k zapůjčení zdarma. Návštěvnost 4/10.

Cenote Samula + Xkeken

Do těchto cenotes se dá dostat taxíkem nebo colectivem. Jedny z nejturističtějších cenotes. Turistická past. Vstupné stojí do obou jeskyní komplet 120 pesos. Poté je ovšem nutnost si zaplatit vestu za 25 pesos do každé cenote zvlášť, takže dalších 50 pesos. Doporučujeme půjčit jen jednu a střídat se. Anebo poprosit někoho při odchodu, ať vám ji daruje – už mu na nic nebude. Areál je mega turistický, lidé vám tam vnucují kde co.. Za nás už nikdy víc.

Cenote Xkeken je uzavřená, plave se pod krápníky. Je tam poměrně dost prostoru, ale fakt hafo lidí. Cenote Samula už je méně turistická, ale nijak zvláště zajímavá. Cenotes jsou fakt krásné, ale drahé. Návštěvnost 9/10. Tyhle cenotes už trumfuje přeplněností jen cenote Suytun.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s