Londýn -část 1. 🇬🇧

Hlavní město Anglie s rozlohou 1 572 km2. Počtem obyvatel je Londýn třetím největším městem v Evropě, po Moskvě a Paříži. O Londýnu se také říká, že společně s New Yorkem a Tokiem se řadí do jedněch z nejdůležitějších ekonomických měst na světě. 

Londýn je i mimo jiné velmi oblíbené místo Čechů a Slováků, jako místo pro práci. Při sčítání lidu v roce 2011 bylo sečteno 8 841 Čechů a 12 800 Slováků.

Jak do Londýna?

Do Londýna se nejrychleji a nejlevněji dostanete letadlem. Letenky je možné vychytat v akci za pár stovek korun. V okolí Londýna najdete 4 letiště – Hearthrow, Gatwick, Stansted a Luton. Ze všech 4 se do centra města dostanete snadno. Nejvzdálenější letiště je Stansted, které je vzdálené 62 km, naopak nejbližší je Hearthrow, které leží pouhých 25 km daleko. Další možností, jak do Londýna vyrazit je autobusová doprava. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, musíte počítat s tím, že pojedete v podstatě celý den.

MHD v Londýně

Hlavním a významným hromadným prostředkem jsou v Londýně dvoupatrové červené autobusy, které uvidíte popojíždět po celém městě. Dále pak metro, nebo slavné černé taxíky. Cestování metrem se může na první pohled zdát poměrně složité, už jen díky jeho 11 linkám, dá se v něm ovšem docela rychle zorientovat. Londýnské metro funguje nejdéle na světě, a to od roku 1863. Nevýhodou těchto starých vozů je to, že jsou poměrně malé, a tak se vám častokrát může stát, že se do metra ani nevejdete a budete muset čekat na další spoj, který ale nejspíš bude vypadat obdobně. Už jen číslo, 2,6 milionu lidí, kteří se v metru denně přepravují mluví za vše. Malé prostory navíc nejsou jen ve voze, ale také v podchodech a na nástupních ostrůvcích. Pokud plánujete využívat metro častěji, je vhodné zakoupit jízdenku tzv. „Travel card“, která je platná po celý den, a navíc platí i pro autobusy. Dalším způsobem je zakoupení „Oyster card“. Funguje tak, že si na ni nahrajete libovolnou částku, která se vám při průchodu do metra, či autobusu odečítá.

Stále deštivo?

Celkově počasí v Anglii je známé díky tomu, že tam většinu dní v roce prší. Nejmenší pravděpodobnost zastihnout déšť je samozřejmě v létě, kdy se zde teploty pohybují kolem 23 °C a můžeme tak říci, že červen, červenec a srpen jsou nejsuššími a nejteplejšími měsíci v roce. Naopak na jaře vás zde s největší pravděpodobností dešťové přeháňky zastihnou. Můžete si ale užít spoustu rozkvetlých květin a zeleně v parcích, na podzim zase stromy hrající všemi barvami. V zimě naopak stojí za to navštívit vánoční trhy s výzdobou. V tomto období v Londýně i málokdy prší, a dokonce zde jen zřídkakdy mrzne.

Temže

Řeka, která spojuje Londýn se Severním mořem. Délka řeky je 346 km a má rozlohu 12 935 km2. Na Temži se každým rokem konají veslařské závody, dále se na řece využívá lodní dopravy, a dokonce v Londýně stojí obrovský přístav pro lodě. Oba břehy řeky spojuje nesčetné množství tunelů.

Big Ben

Největší ikona města. Spousta lidí se domnívá, že označení „Big Ben“ se používá pro celou hodinovou věž, což ale ve skutečnosti není vůbec pravda. Věž nese název Elizabeth Tower. Název Big ben je pouze pro největší a zároveň hlavní zvon, který ve věži odbíjí vždy každou celou hodinu. Původní název pro zvon je „Great bell“ a je pojmenován po jeho hlavním staviteli. Věž je vysoká 96 metrů, hodinové ciferníky jsou ve výšce 55 metrů a hmotnost věže se odhaduje na 8 667 tun. Co se týče hodin, ty byly ve své době největšími hodinami světa a jsou tak přesné, že dokáží odbít celou hodinu s přesností na sekundu. Dokonce si svou přesnost uchovaly i přes bombardování v období druhé světové války. Jediný velký výpadek nastal v roce 2005, kdy se jejich činnost zastavila z důvodu oprav, a to na celých 33 hodin.

Westminsterský palác

Westminsterský palác je sídlo parlamentu Spojeného království, které je spojeno s ikonickým Big Benem. Palác obsahuje přes 100 schodišť, 3 km chodeb a přes 1 000 místností, z nichž nejdůležitějšími jsou Sněmovny lordů a místnosti Dolní sněmovny. Některé části paláce pochází dokonce již z roku 1097, kdy prostory původně sloužily jako sídlo panovníka. Přístup do paláce je velmi omezený. Můžete nahlédnout do galerie, prohlídku paláce v době jednání parlamentu v doprovodu průvodce nebo parlamentních prázdnin. Vstupenky jsou velmi limitované.

Westminsterské opatství

Stavba je především určena k místu odpočinku anglických panovníků, ale také je tradičním místem pro korunovace a svatební obřady. Vstupenku do Westminsterského opatství si můžete zarezervovat přes internet s výběrem času, kdy plánujete návštěvu.

Neznámější ruské kolo na světě

Jeho výška dosahuje 135 metrů, váží 1 700 tun, nese 32 klimatizovaných kabinek a jedna otáčka trvá asi 30 minut. Někdy je London Eye také označováno jako Millennium Wheel neboli kolo tisíciletí. Stojí na břehu řeky Temže, kousek od Elizabeth Tower a Westmister Palace. Zajímavostí pro Čechy je, že hřídele a klouby konstrukce byly vyrobené českou firmou Škoda. Potom například lana byly dovezeny z Itálie, kabiny pro cestující byly vyrobeny ve Francii a celá konstrukce vznikla v Nizozemí. Kolo bylo zprovozněno v roce 2000 a od té doby se dočkalo velkého úspěchu mezi turisty. Dokonce bylo i zvoleno jako nejlepší turistická atrakce Světa. Jen během dvou let od otevření, byla návštěvnost 8,5 milionu lidí.

Tower

Rozsáhlá pevnost, která v 15. století sloužila jako palác. Kromě paláce sloužila jako zbrojnice, pokladnice, místo poprav, útočiště, observatoř a věznice, zejména pro vězně z vyšších kast. Naposledy byl Tower využit jako věznice v době 2. světové války pro věznění Rudolfa Hesse. Také zde panují mýty, že popravená Anna Boleynová se po Toweru po nocích prochází s hlavou pod paží. Dnes zde panovnická rodina nesídlí, ale stále tady hlídkuje královská garda, která hlídá Jewel House a Queen´s house. Tyto dvě místnosti jsou nejdůležitější, můžete zde najít korunovační klenoty, nebo kolekci brnění z královské sbírky.

Tower Bridge

Přímo u zmíněné pevnosti Tower stojí most – Tower Bridge, který vede přes řeku Temži a spojuje tak centrum Londýna s městkou čtvrtí Tower Hamlets. Most je určený jak pro chodce, tak i pro auta a autobusy, ale navíc je i zvedací, čímž umožňuje proplouvání lodí pod ním. Stavba mostu započala v roce 1886 a trvala 8 let. Mezitím se na práci podílelo okolo 430 dělníků. Jako podpěra byly na dno řeky položeny dva obrovské pilíře o váze 70 000 tun a samotná kostra věží a mostu váží 11 000 tun. Most byl slavnostně otevřen v roce 1894, princem z Walesu. Most můžete přejít zdarma.

Buckinghamský palác

Sídlo královské rodiny, konají se zde akce státního významu. Také jde o místo vítání hlav států a v neposlední řadě jde o turistickou atrakci. V paláci nalezneme spoustu místností, mezi které patří například hudební salón, obrazová galerie, trůnní sál, strážní komnata, hlavní schodiště, taneční sál, polostátní komnaty, červená jídelna, čínská jídelna, centrální komnata, hlavní chodba, nebo belgická komnata. Celkem je v paláci zaměstnáno na 450 zaměstnanců. Každé léto od srpna do září je pro veřejnost zpřístupněno západní křídlo, kdy vám průvodce můžou dělat většinou studenti. V tyto dny navštíví Buckinghamský palác přes 360 000 návštěvníků. Za Buckinghamským palácem jsou také největší soukromé zahrady v Londýně. Součástí je i umělé jezero a spousta uměleckých děl. V nedaleké blízkosti se nachází dokonce i královské garáže a stáje, kde jsou ustájeny koně určené k tažení kočárů při slavnostních příležitostech.

Hyde park

Jeden z největších parků Londýna, který dosahuje velikosti 1,4 km2. Asi nejzajímavějším místem celého parku je tzv. Speaker´s Corner, což je vymezené prostranství, kde se veřejně můžete vyjadřovat na jakékoli téma. Pokud toto místo budete chtít najít, naleznete ho poblíž Mramorového oblouku uvnitř kterého jsou 3 místnosti, které byly dříve využívány jako policejní stanice. Dále pak v Hyde Parku můžete najít památník princezny Diany ve tvaru kruhové fontány.

Britské muzeum

Jedná se o jedno z nejvýznamnějších muzeí Londýna, které dokumentuje historii lidstva od samotného počátku až po současnost. V muzeu je v současné době více jak 7 milionů předmětů, a dokonce spousta předmětů navíc je umístěna i mimo prostory muzea kvůli nedostatku místa. Vstupné do muzea se nehradí, platba je požadována pouze v případě konání některých akcí.

Trafalgar Square

Trafalgar Square je náměstí v centru Londýna, v blízkosti Národní galerie. Náměstí je ze 3 stran obklopeno silnicemi, a na té poslední, čtvrté straně jsou schody, které vedou do Národní galerie. Uprostřed náměstí stojí Nelsonův sloup, obklopený fontánami a sochami lvů. Říká se, že použitý kov na výrobu těchto soch je z děl francouzských lodí. Pozor – na náměstí je zákaz krmení holubů!

Jedna myšlenka na “Londýn -část 1. 🇬🇧

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s