Londýn – část 2. 🇬🇧

Tentokrát si zmíníme další zajímavé památky Londýna. První část o hlavním městě Anglie si můžete přečíst zde.

The Shard

The Shard je mrakodrap, vysoký 310 metrů. Budova slouží jako hotel, byty, kanceláře a nejvyšší patro slouží jako vyhlídková věž. Budova je poměrně mladá, podoby, jakou má dnes dosáhla až v roce 2012 a otevřena byla také téhož roku.

Piccadilly Circus

Místo, které je možné přirovnat k New Yorskému Times Square, a to proto, že je věhlasné díky neonovým reklamám po stranách budov, které se zde poprvé objevily už v roce 1910. Jedná se o dopravní uzel, který spojuje více ulic. Piccadilly Circus leží v samotném srdci Londýna a je blízko nákupním třídám a veškerým centrům zábavy. Uprostřed Piccadilly Circus leží fontána tzv. Shaftesbury Memorial Fouintain. Na samotném vrcholku fontány je nahý Eros, Bůh lásky. Socha byla v období 2. světové války z bezpečnostních důvodů byla z vrcholku fontány odebrána a zpět byla nasazena v roce 1948.

Oxford Street

Jedna z nejznámějších nákupních ulic na světě, která měří necelé 2 kilometry. Ulice je vystavěná od 12. století, kdy byla známá jako cesta pro vězně, kteří po ní chodili na Tyburnské popraviště. Až v 18. století se proslavila jako zábavní zóna a v 19. století na ulici byly vystaveny obchodní centra. Tradičně se každý rok na Oxford Street v polovině listopadu rozsvěcuje vánoční výzdoba, kterou rozsvěcuje vybraná celebrita. V minulých letech to byla například Emma Watson, Enrique Iglesias, nebo Spice Girls. Celá akce je dost sledovaná. Výzdoba svítí až do 6. ledna následujícího roku. Na ulici můžete najít spoustu známých obchodních řetězců, jako je třeba Marks & Spencer, HMV, Primark nebo Topshop, ale naopak i spoustu suvenýrových obchodů.

Shakespeare´s Globe

Divadlo, kde byly uváděny hry Williama Shakespera, po kterém bylo divadlo pojmenováno. Divadlo bylo postaveno v roce 1599, poté následovalo několik požárů a opětovných oprav, až byla nakonec budova stržena v roce 1644. Ke konci 20. století byla na břehu řeky Temže vystavená replika této budovy, která se snaží o zachycení vzhledu bývalého divadla za doby Shakespeara. Dnes v divadle každoročně probíhají letní Shakespearovské hry a také zde můžete nalézt největší Shakespearovu výstavu na světě. Pokud jste fanoušky Shakespearovských her, můžete si zakoupit lístek na jedno z představení. Ceny vstupenek jsou velmi pohyblivé, záleží také na tom, s jakým předstihem kupujete ale většinou se ceny pohybují kolem 30 liber.

Millenium Bridge

Most, který dostal přezdívku „klátivý most“ z důvodu pohybu mostu. Hned po dvou dnech od otevření byl most zavřen, kvůli mírnému kymácení. Kmity byly způsobeny velkými davy lidí, v jednu chvíli bylo na mostě celkem 2 000 osob. Most je určen pouze pro pěší a je poměrně úzký, ale dlouhý. Na jednom z konců stojí právě již zmíněné divadlo Williama Shakespeara. Most jste mohli spatřit dokonce i ve filmu Harry Potter a princ dvojí krve, kdy byl most díky počítačové technologii rozkymácen a následně spadl.

Madame Tussaud‘s muzeum

Kdo by neznal světově proslulé muzeum, kde jsou vystavovány figuríny vytvořené z vosku. Muzeum je tak rozšířené, že má pobočky po celém světě, například v New Yorku, Hong Kongu, Vídni, nebo Amsterdamu. V muzeu se můžete těšit na významné sportovní osobnosti, dále jsou pak vystaveny sochy členů královské rodiny, známých zločinců, nebo historických postav.

Greenwich Observatory

Královská Greenwich observatoř byla založena roku 1675 a zároveň také Karel II. najal královského astronoma, který měl za úkol řídit práci observatoře. Budova je postavená na kopci v Greenwichském parku. U observatoře můžete najít i nultý poledník, který je zvýrazněn zlatým pásem na budově. V současnosti se budova využívá jako muzeum navigačních a astronomických přístrojů. Greenwich park, který patří mezi jedny z nejstarších z královských parků. V době jeho vzniku se využíval pro jelení honitbu. Park můžeme pomyslně rozdělit do dvou výškových částí. V nižší části můžeme najít dětská hřiště, jezera, nebo zahradu se záhonky. Ve vyšší části parku nalezneme právě zmíněnou observatoř, květinovou zahradu s rybníkem, růžovou zahradu, tajnou zahradu, tenisový kurt, nebo hudební pavilon. 

Sherlock Holmes museum

Muzeum se zabývá smyšlenou literární postavou Sherlocka Holmese. Otevřelo se v roce 1990 a leží na Baker Street. Budova nejdříve v dobách jejího vzniku sloužila jako penzion. Myšlenka vytvořit muzeum, věnující se literární postavě se nelíbila hlavně dceři tvůrce Holmese. Jean Conan Doyle – dcera tvůrce Sherlocka Holemese, protěžovala názor, že muzeum jen posiluje víru mnoha lidí, že Holmes skutečně existoval.

Nádraží King´s Cross

Obyčejné Londýnské nádraží, odkud odjíždějí vlaky jako z každého jiného nádraží. King´s Cross se ovšem proslavilo díky filmu a knihám o Harry Potterovi, který právě z tohoto nádraží odjížděl do školy čar a kouzel v Bradavicích. Dnes si i vy můžete na malou chvilku vyzkoušet, jaké to je být kouzelníkem, jako Harry Potter a rozběhnout se s vozíkem proti zdi. Část vozíku je totiž zabetonován v hlavní hale nádraží, a tak vaše pořízené fotky mohou vypadat, jako byste procházeli i s vozíkem zdí, přesně, jak to bylo ve filmu. Velcí fanouškové Harryho Pottera mohou navštívit i nedaleké knihkupectví, kde naleznete všechny verze knih o Harry Potterovi, ale i jiné menší suvenýry s touto tématikou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s