Švýcarsko, Curych 🇨🇭

Jedná se o největší město Švýcarska, které je zároveň i jeho hlavním městem. Curych se také řadí mezi nejbohatší města na světě, a pochopitelně je tedy i nejdražší města světa. Na oplátku svým obyvatelům může město nabídnout vysokou životní úroveň. Pravidelně se umisťuje na prvních příčkách v anketě o město s nejideálnějšími podmínkami pro život na světě.

Doprava

Nejspíš není žádným tajemstvím, že Švýcaři mají nejlepší hromadnou dopravu široko daleko. Jen málokdo jezdí automobilem a většina občanů preferuje právě městskou hromadnou dopravu případně jezdí na kolech. Najdete tady jak vlakovou, tak i autobusovou, tramvajovou, nebo trolejbusovou dopravu. Dokonce se zde můžete těšit i na lodní dopravu po jezeře a řece, a i pár lanovek. Všechny spoje jsou velmi frekventované a vozy jsou vysoce kvalitní. Některé linky jezdí dokonce co 5 minut. Nepočítejte tady s žádným velkým zpožděním vlaků, jak je to ve zvyku u nás v česku, Švýcaři jsou velmi dochvilní. Jedna tramvajová linka dokonce protíná centrum s letištěm, takže se na letiště dostanete snadno. Hlavní nádraží se řadí k nejrušnějším na světě.

Počasí

Nejvhodnějším měsícem pro návštěvu Švýcarska je červenec, kdy se zde teploty pohybují kolem 20 °C, což je nejvyšší možná teplota. Červenec je ale také zároveň měsícem s největším počtem srážek. V prosinci jsou naopak srážky jen zřídka kdy. Nejchladnějším měsícem je pak leden, kdy se teploty pohybují pod nulou.

Fraumünster Church

Kousek od historického centra města najdete kostel, který se začal budovat kolem roku 900. Nádherný výhled na něj se vám naskytne z protějšího břehu řeky Limmat. Dovnitř se ročně podívá kolem 500 000 návštěvníků. Na návštěvě se musíte nejdříve domluvit, prohlídky jsou uskutečňovány v počtu 60 osob a návštěvy jsou možné až od 20. června.

Bahnhofstrasse

Nejznámější ulice v celém Curychu nese název Bahnhofstrasse. Najdete tam spoustu suvenýrových, ale naopak i těch luxusních obchodů, kavárny, nebo restaurace. Podle výzkumů se uvádí, že právě tato ulice patří mezi ty nejdražší a nejluxusnější na celém světě.

Paradeplatz

nejznámější náměstí Švýcarska najdete na jednom z konců již zmiňované Bahnhofstrasse. Náměstí je významné hlavně díky tomu, že na něm sídlí dvě největší švýcarské banky, a to UBS a Credit Suisse Group. Náměstí není jen o bankách, ale je také známé díky prodejně čokolády a kavárny Confiserie Sprungli.

Üetliberg

Jedná se o horu ve švýcarském kantonu Curych. Je vysoká asi 870 metrů a je součástí Švýcarské plošiny. Po výšlapu se vám naskytne výhled na celé město Curych i na Curyšské jezero. Pokud se necítíte na výšlap, neztrácejte hlavu. Až na vrcholek jezdí přímo z hlavního nádraží vlak a cesta trvá asi 20 minut.

Curyšské jezero

Jezero, o rozloze 88,5 km2, délce 40 km a 1-4 km široké, které se nachází v ledovcové kotlině. Jeho maximální hloubka je až 143 metrů. Na jezeře také najdete dva ostrovy, z nichž jeden je dokonce obydlený. Jeho název je Ufenau. Na menším ostrově  Lützelau je přírodní rezervace.

Díky tomu, že v jezeře má voda vysokou kvalitu, slouží hlavně jako zdroj pitné vody pro celé město.

Divočina uprostřed města

Pokud jste milovníky přírody a chcete se na vlastní oči podívat, jací živočichové se ukrývají v nádherné švýcarské přírodě, rozhodně musíte zavítat do Wildnispark Zürich Langenberg. Jedná se o ZOO, která je spíše na způsob safari. Zvířata nejsou v kleci, ale mají své vlastní výběhy. Spatříte zde hlavně medvědy, lišky, vlky, losy, nebo rysy. A to hlavní, zahrada je přístupná zdarma. Přímo z města vás do zahrady doveze tramvaj linky 4 a jízda bude trvat asi 35 minut.

Tip na konec

Při návštěvě Švýcarska rozhodně nesmíte zapomenout na věc ve které švýcarsko vyniká, a to čokoládu. Ta se v Curychu začala vyrábět už před 170 lety a postupně se země stala velmocí ve výrobě čokolády. Vznikla zde jedna nejslavnějších čokoládoven – Lindt, která vyváží čokolády do celého světa dodnes. Do továrny Lindt & Sprüngli se sice podívat nemůžete, ale právě pro vás, milovníky čokolády, je k dispozici místní obchůdek hned vedle továrny. K zakoupení zde najdete nejrůznější druhy pralinek, tabulek čokolád, čokoládových figurek, a všeho, na co si jen vzpomenete. Švýcarská čokoláda nepatří mezi ty nejlevnější, a proto obchod nabízí i prodej tzv. vadných kusů, které nesplňují předepsanou normu, ale na chuti se nic nemění.

Pokud byste měli zájem o nějakou kávičku, či čokoládový zákusek, všude po městě je pro vás k dispozici spousta kaváren, kde koupíte famózní dezerty. Mezi jednu z takových kaváren patří Conditorei Schober-Péclard, která vás okouzlí hned při vašem vstupu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s