Řím 🇮🇹

Řím je hlavním městem Itálie, nejstarším městem Evropy a čtvrtým nejlidnatějším městem EU. Historické centrum města je zapsáno do Světového dědictví UNESCO.

Město bylo podle dochovaných dokumentů založeno v roce 753 př. n. l.. a již v minulosti bylo centrem křesťanství – to přetrvává dodnes.

Všechny cesty vedou do Říma?

Kolem Říma najdete 3 letiště. Fiumicino, Ciampino a Urbe. První letiště – Fiumicino je nejznámější a nejvyužívanější, druhé letiště – Ciampino, využívají hlavně nízkonákladové společnosti a poslední z letišť – Urbe je využívání hlavně pro soukromé lety. Nejjednodušším způsobem jak se do Říma dopravit je tedy určitě letecká varianta. Létá se z Prahy a letenky jsou velmi často pod 2 000 Kč, někdy padají jen na pár stovek. Město má také spoustu vlakových stanic, nejvýznamější je ale Řím – Termini, kde se každodenně pohybuje kolem 400 000 cestujících a patří mezi jedno z nejrušnějších vlakových nádraží. Pokud tedy rádi cestujete vlakem, tak můžete využít i tuto variantu.

Doprava po městě

Při dopravě po městě můžete využít jak metro, tak tramvaje, autobusy, nebo trolejbusy. Nevýhodou metra je nepřístupnost do historického centra. Metro je sice rozděleno do tří linek, ale všechny kvůli nemožnosti vystavět tunel pod památkami, toto centrum míjí. Hodně populární jsou zde autobusy hop on. Ty vás svezou kolem památek, včetně Vatikánu.

Jeden z divů světa

Hlavní dominantou celého Říma je světoznámé Koloseum. Jedná se o největší stavbu tehdejší římské říše. Koloseum je vystavěno do tvaru oválu. Dříve sloužilo pro účely gladiátorských zápasů, v hledišti mohlo naráz sedět až 50 000 diváků. Mimo gladiátorské zápasy se zde pořádaly i zápasy s divou zvěří, nebo popravy. Později začalo Koloseum chátrat, kameny byly rozkrádány a kvůli častým zemětřesením se stavba prakticky stala zříceninou. Dnes se do Kolosea po vystání nekonečně dlouhé řady můžete podívat za pár stovek. Projdete se po neuvěřitelně velkém dávném amfiteátru.

Forum Romanum

Forum Romanum bylo v minulosti náměstí, kde se pořádaly nejrůznější pochody, trhy, nebo shromáždění. Historie sahá až do 6. století př. n. l., v té době byly podél náměstí vystaveny nejrůznější budovy, baziliky, chrámy. Při zániku Západořímské říše začalo Forum Romanum chátrat, cenný mramor byl rozkrádán pro vystavění novostaveb a vše začalo zarůstat trávou a plevelem. Forum Romanum bylo znovu objeveno až v na konci 18. století, a zůstala mu podoba jakou nese dnes. Rozpadlé sloupy, budovy, jen malé zbytky kdysi nádherného náměstí. Dnes je vstup do objektu zpoplatněn. Můžete si projít obrovský plac ruin, krásné zahrady kolem a můžete se podívat dokonce i na celý objekt z výšky, který opravdu stojí za to (bezplatně).

Fontána di Trevi

Nejznámější fontána celé Itálie (možná i světa) – Fontána di Trevi. Rozhodně stojí za to ji navštívit, ale zvolte vhodnou dobu. Stojí na malém náměstíčku, kde se shromažďuje nejvíce turistů přes které nemáte málem ani šanci prodrat se až dolů k vodě, abyste si mohli hodit do kašny minci pro splnění vašeho přání. Pro doladění intenzivního zážitku doporučujeme shlídnout film Italské prázdniny 🙂 , to vás ta fontána nadchne ještě více.  

Španělské schody

Nejspíš nejznámější schody na světě, jinak známé také jako Andělské schody, leží na Španělském náměstí, kousek od fontány di Trevi. Schody vedou ke kostelu Santa Trinita dei Monti a je jich tam přesně 138.

Pantheon

Patří mezi jedny z nejzachovalejších antických staveb vůbec. Jeho začátky sahají až do roku 29 př. n. l. Lidé se domnívají, že je zachovalý kvůli tomu, že kdysi sloužil jako hrobka a pod podlahou jsou ostatky slavných osobností, později byl využíván jako mauzoleum, a proto byl chrám tolik opečováván a nezačal chátrat, jako většina takových starých staveb v Římě. Vstup do Pantheonu je přes 16 mohutných žulových sloupů. Každý z nich je 12 metrů vysoký a váží kolem 60 tun.

Santa Maria Maggiore

Často opomíjená bazilika Santa Maria Maggiore, jinak také známá jako bazilika Panny Marie Sněžné. Najdete ji kousek od vlakového nádraží. Uvnitř je bazilika nádherně zdobená mozaikami. Není tolik navštěvovaná, jako ostatní památky v Římě, takže si ji můžete v klidu vychutnat bez davů turistů. Bazilika je rozhodně opomíjená neprávem, protože patří mezi jedny z nejhezčích ve městě.

Tip na konec

Největší pouliční trh celého Říma zvaný Mercanto Trionfale, kde seženete naprosto vše. Od ovoce, zeleniny, masa, sýrů, až po suvenýry, nebo dokonce oblečení. Trh je otevřen každý den kromě neděle, od 7:00 do 14:00.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s