Itálie, Cinque Terre – barevný ráj 🇮🇹

Cinque Terre, jinak také 5 Terre neboli do překladu pět zemí, se skládá z pěti malých vesniček – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare na skalnatém pobřeží na východní straně Itálie, asi 2 hodiny jízdy z Janova. Všechny vesnice jednoduše poznáte podle toho, že jsou jsou vystavěny na strmých útesech a domky svítí na dálku různými barvami. Cinque Terre patří mezi Světové dědictví UNESCO.

Vlaková doprava

Existuje spousta způsobů, jak se do vesniček dostat. Nejlepší, nejlevnější, a hlavně nejrychlejší varianta je z města La Spezia. To leží pouhých 8 minut jízdy vlakem od prvního městečka – Riomaggiore a 23 minut jízdy vlakem od nejvzdálenějšího města – Monterosso al Mare. K dispozici je mnoho druhů vlakových jízdenek. Stačí se rozhodnout kolik vesniček chcete navštívit.

Jednou z možností je zakoupit si denní jízdenku a jezdit vlakem neomezeně po všech pěti vesnicích. Tahle jízdenka se vyplatí jen v případě, že vyjedete velmi brzo ráno a nebudete se nikde příliš  zdržovat. Jinak podle nás nemáte moc šanci stihnout všech 5 měst projet pořádně.

Další variantou je vybrat si jen některé z měst a kupovat si vlakové jízdenky z bodu A do bodu B. V případě, že chcete v daný den navštívit jen některá městečka, tak je tahle varianta ideální.

Při přepravě vlakové dopravě musíme upozornit, že vlaky jsou často přeplněné. I když spoje jezdí zhruba každých deset minut, množství turistů, co přijíždí a odjíždí je neuvěřitelné kvantum. Musíte tak počítat i s tím, že se do vlaku, na který chcete nasednout dost často ani nedostanete a budete muset počkat na další. Poslední spoje jezdí kolem 11 hodiny večerní, tak si výlet pořádně naplánujte, ať se vám nestane, že v Cinque Terre uvíznete.

Lodní doprava

Dalším způsobem, jak se na Cinque Terre podívat je lodní přeprava. Vyplouvá se z přístavu města La Spezia. Lodní lístky jsou už o něco málo dražší než vlakové, ale výhoda přepravou lodi je v tom, že vysednete přímo v přístavu u moře, a tak se vám naskýtá nádherný výhled na města a nemusíte se prodírat davem turistů mířící z vlakového nádraží. Jediné město, které není možné navštívit lodí je Corniglia, které nemá přístav.

Riomaggiore

V první z vesniček Riomaggiore můžete navštívit kostel San Giovanni Battista. Donedávna zde byla otevřena i tzv. Stezka Milenců, po které jste se mohli dostat pěšky do vedlejšího města Manaroly podél pobřeží, bohužel kvůli sesuvům půdy byla stezka zničená. U přístavu je možné plavání a zapůjčení kajaků.

Manarola

Nejstarší vesničkou ze všech pěti je Manarola. Obyvatelé zde mají dokonce i své nářečí, kterému jen těžko rozumí i pravý Ital. V Manarole mají vyhlášenou místní specialitu, a to datlovou polévku – zuppa di datteri. V Manarole je možné plavat u lodního přístavu ale i podél skalnatých útesů.

Corniglia

Jediná z pěti vesniček, které nemá svůj přístav. Díky tomu je také ale tím nejhezčím „plážovým“ místem z celých Cinque Terre. Z vlakového nádraží musíte sejít asi o 300 metrů dolů po schodech, abyste se k pláži dostali. Nedivte se, pokud na pláži narazíte na pár „naháčů“, protože pláž je také velmi oblíbená mezi nudisty. Vesnička je také velmi známá díky Dekameronu od Giovanniho Baccacia, protože se v ní odehrává jeden z dějů jeho povídek. V Corniglii také stojí malý gotický kostelík svatého Petra.

Vernazza

Vernazza je pro většinu lidí nejhezčí a nejmalebnější městečko ze všech. Hlavní dominantou je středověký hrad s mohutnými věžemi. Najdete zde také typické italské úzké uličky s obchůdky a restauracemi.

Monterosso al Mare

Největší město celých Cinque Terre s počtem obyvatel 2000. Město se kvůli čím dál více rozrůstajícímu se turismu musí více a více renovovat, opravovat a rozrůstat. Kvůli tomu také ale město ztrácí svůj půvab a původní krásu. Plážové letovisko, zvané Fegina je čím dál více přeplněno turisty, ale i tak je voda nádherně čistá a průzračná.

La Spezia

La Spezia už nepatří k pěti městečkům Cinque Terre, ale je to místo odkud se nejčastěji do Cinque Terre odjíždí. Jedná se o přístavní město, protkané malebnými uličkami. Podél přístavu se nachází nespočetné množství kaváren, butiků, nebo restaurací, kam se svážejí plody moře, takže je dostanete na talíř nejvíce čerstvé, jak to jen jde.

Tip na konec?

Itálie je známá dobrým jídlem a pitím. Ve všech vesničkách narazíte na skvělé restaurace, kde si můžete vychutnat italské jídlo. Nejznámější je již zmíněná datlová polévka, nebo také můžete ochutnat mořské plody, těstoviny, různé druhy ryb, nejrůznější druhy polévek, olivy, ale hlavně co je na Itálii nejlepší je jejich víno. Cinque Terre mají dokonce i svou značku vín s názvem – Cinque Terre, které patří mezi nejlepší ligurská vína. Další značka známého vína nese název Sciacchetra.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s