Cestovatelské očkování 💉

Minulý rok pro nás byl na cestách zdravotně dost nepříjemný, otrávily jsme se jídlem a vodou v Mexiku, o pár měsíců později v Maroku, a tak jsme se rozhodly konečně zamyslet nad možnými opatřeními.

Po mnoha letech jsme ze šuplíku vyhrabaly „Zdravotní a očkovací průkaz“ a podrobně si jej pročetly. Zjistily jsme, že nejsme očkované na virovou hepatitidu typ A (čti žloutenka) jak jsme si celou dobu myslely a další očkování z doporučeného cestovatelského tria nám samozřejmě také chyběla🤦‍♀️. V USA je žloutenka dost rozšířená, takže se vlastně divíme, že jsme se do dnes nenakazily.. Nebo možná…? 🤔

Na webu centrum očkování a cestovní medicíny jsme si zjistily, jaké jsou doporučené vakcíny do zemí, které plánujeme navštívit a objednaly jsme se na první konzultaci do olomoucké pobočky. Pokud to máte do Olomouce daleko, tak nevěšte hlavu – centra Avenier jsou po celé ČR. Při příchodu se nám svíral žaludek jen jsme pomyslely na ty jehly💉, ale vše opadlo ihned po našem seznámení s paní doktorkou a sestřičkou. Zkrátíme to – skvělé ženy na správném místě🙏🏻! Pročetly si náš průkaz, pousmály se, že jsme ještě naživu a během cest jsme se „jen“ pos*aly 😃.

Paní doktorka👩‍⚕️ s námi prodiskutovala nadcházející cestu světem a skvěle rozplánovala kdy očkovat jakou vakcínu, abychom správně dodržely termíny. My si myslely, že přijdeme, bodnou do nás 6 jehel a půjdeme. Tahle varianta byla ale příjemnější!

Nechaly jsme si naočkovat konečně to cestovatelské trio – virová hepatitida, žlutá zimnice a břišní tyfus. Také jsme se rozhodly pro očkování proti vzteklině a meningitidě.

Očkovací centrum jsme navštívily celkem 4x, (častější bilance než návštěvy u kadeřnice 😃). Paní doktorka je také vášnivou cestovatelkou, takže jsme si vždy pokecaly o nějakých novinkách a u toho dostaly bodanec. Občas jsme si ani nevšimly, že už zabodla jehlu do ruky. Nevíme zda si nás tolik oblíbila, nebo je to běžné, ale vždy si brala hodně krátké jehličky, ufff. 😃

Pořídily jsme si tzv. Mezinárodní očkovací průkaz 📒 – hezká žlutá knížečka s razítky, která se předkládá v zemích vyžadující očkování na žlutou zimnici. Nechaly jsme si do průkazu zapsat kompletně všechny vakcíny. V případě, že vás např. pokouše zvíře, tak je dobrý jim ten průkaz taky v nemocnici předložit, mrknou se co máte očkované a doočkují vás dle potřeby.

Vzhledem k tomu, že jsou to vše (kromě žluté zimnice) neživé vakcíny, tak jsme netrpěly ani žádnými nežádoucími reakcemi. Pouze u té žluté zimnice nás maličko jeden den bolela ruka – neupadla! Některá očkování se musí po čase přeočkovat, ale uklidníme vás – termíny si nemusíte hlídat sami, udělá to za vás systém očkovacího centra.

Důležité je zmínit, že očkování proti žluté zimnici je do mnoha zemí světa povinné! Ty ostatní povinné nejsou, ale doporučujeme vám je. Nebuďte hloupí jako my celé roky. Raději jedno bodnutí, než týden strávený zvracením na toaletě, či hůř.

Nevěřili byste, jak rychle může k jednotlivým nákazám dojít! U žloutenky typu A stačí sníst tepelně neupravené jídlo🍎, nebo vypít kontaminovanou vodu. Se vzteklinou je to ještě horší, zvíře vás nemusí kousnout, stačí když vás olízne a vy máte na kůži drobné poranění. Vzteklina je smrtelné onemocnění☠️! Takže pozor na ty hezké psy, mývaly, nebo opice… Břišní tyfus se přenáší tak jako žloutenka typu A pomocí kontaminované vody, jídla, nebo ledu (pozor na ty Coca Coly ve fast foodech..). Žlutá zimnice – tady nechceme ani popisovat jak onemocnění probíhá, tohle je za nás největší strašák a přitom tak snadno přenositelné od komára🦟. Meningitidu doporučujeme i vám, kdo neopouštíte hranice ČR! Přenáší se kapénkami na místech, kde se pohybuje hodně osob (v autobusech a letadlech, na festivalech a podobně)

Jako správné low-cost cestovatelky pro vás máme tip jak ušetřit💰. Vakcíny jsou placené, nicméně vám je vaše pojišťovna v mnoha případech proplatí z části zpět. Stačí se podívat na webovky vaší pojišťovny a zjistit si podmínky. My si nechaly proplatit například očkování proti meningitidě, které stálo cca 1 500 Kč. Pojišťovna nám vrátila 1 000 Kč zpět.

@holkycestovatelky

Co vy a dobrovolné cestovatelské očkování? My donedávna neměly naočkovanou ani žloutenku typu A a taky jsme na našich posledních cestách poznaly, že není všechno v pořádku. Měly jsme docela nepříjemné zdravotní problémy, ale teď můžeme odjíždět s čistým svědomím a pocitem, že jsme udělaly co šlo, abychom se alespoň něčemu vyhnuly . . . #očkování #avenier #cestolidi #cesinacestach #travelgirls #adventureiswaiting

♬ Travel – BOL4

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s