Litva – Vilnius, město kostelů 🇱🇹

Vilnius je hlavním městem jednoho ze tří Pobaltských států a tím je Litva. Je zároveň nejjižněji položeným Pobaltským státem. Sousedícími státy jsou Bělorusko, Polsko a Lotyšsko. Doprava po městě je vcelku jednoduchá, jezdí zde jak autobusy, tak i trolejbusy, ale pokud chcete projít jen základní památky, hromadná doprava nebude třeba. Vše je dostupné docházkovou chůzí.   

Kdy vyrazit?

Většina lidí si myslí, že Pobaltské státy jsou chladné jak přes léto, tak i přes zimu. Opak je pravdou. Přes zimu se zde teploty pohybují okolo – 5 °C a můžou padat i mnohem nižší teploty, přes léto zde zase teploty sahají do opačných extrémů, a to až nad 30 °C. Nejideálnější měsíce pro návštěvu jsou tedy květen, srpen, nebo září, kdy jsou teploty v normě, tak jako v České republice.

Jak se do  Vilniusu dostat?

Nejlepším způsobem jak se do Vilniusu dostat je samozřejmě letecká doprava. Nejlepší letenky seženete z Krakova. Pozemní doprava je možná, ale zdlouhavá.

Kostely, kostely a všude samé kostely

Ne nadarmo se Vilniusu přezdívá město kostelů, ve městě totiž můžeme napočítat kolem 56 kostelů, což je už opravdu velké číslo vzhledem k rozloze města. Když procházíte městem, opravdu snad v každé uličce nějaký ten kostelík najdete a jen těžko je spočítáte na prstech. Všechny jsou samozřejmě přístupné a zdarma.

Co určitě nevynechat?

Historické centrum města je zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Centrum se táhne kolem jižního břehu řeky Neris.

V srdci celého centra se nachází nádherná čistě bílá katedrála s bronzovými sochami na samotném vrcholku. Kdysi katedrála sloužila jako galerie, nyní se tam už konají každý den mše. Ke katedrále také patří kaple, které jsou umístěny po stranách a váže se k nim zajímavý historický fakt. V kapli sv. Kazimíra ukryli ruští vojáci v 17. století za zdi klenoty v hodnotě 11 milionů eur, klenoty byly následně objeveny až v roce 1985 a až do roku 1998 tajeny. Nyní si je můžete prohlédnout v Muzeu užitného umění.

Na náměstí hned vedle katedrály stojí opět čistě bílá zvonice, která je zároveň pozůstatkem bývalých hradeb města. Nahoru do zvonice je přístup povolen, takže můžete vyšplhat až na samotný vrcholek a podívat se na město shora.

Na stejném náměstí, kde stojí katedrála a zvonice, kdysi probíhal protest baltských států proti okupaci, a to v takové podobě, že lidé vytvořili lidský řetězec. Právě na tomto náměstí stál poslední člověk lidského řetězce, který vedl z Tallinnu do Vilniusu, a stál na jedné z kachlí položených na dlažbě. Pokud tuhle kachličku na zemi najdete a otočíte se na ní, říká se, že budete mít do smrti štěstí.

Nejdominantnější stavbou celého města je kostel sv. Anny, který určitě nemáte šanci přehlédnout, už jen proto, protože je celý postavený z červených cihel. Dokonce se říká, že tato stavba uchvátila již samotného Napoleona, který chtěl tu stejnou stavbu pro sebe i v Paříži.

Vrch tří křížů. Podle tohoto místa se dá ve městě snadno orientovat. Poznáte jej jednoduše podle toho, že se na vysokém kopci tyčí tři bílé kříže. Ty tam byly umístěny na památku tří umučených mnichů na konci 17. století.

Hned naproti vrchu tří křížů se tyčí další kopec, ze kterého je krásný výhled na celé město. Na kopec se můžete svést buď lanovkou, nebo si ho vyjít pěšky. Není to nic těžkého, jen pár minut chůze, ale nedoporučujeme vycházet kopec v zimě kvůli ledovce.

Etno Dvaras

Restaurace Etno Dvaras je vyhlášená široko daleko a považuje se na nejlepší restauraci celého města. Vaří tam místí Litevské speciality, a navíc za příznivé ceny, a hlavně se tam nasytí opravdu každý. Jejich porce jsou opravdu velké. Z jídelníčku si například můžete vybrat pravé litevské pivo, chlebový kvas, plněné bramborové knedlíky uzeným masem, nebo třeba blood pudding. Ne opravdu to není jahodový puding, jak jsme se domnívaly, ale název značí prejt.

Místnost iluzí

Místnost iluzí, tzv. Illusion rooms. Můžete ji navštívit jak v Litvě, tak třeba i při návštěvě Lotyšska. Jedná se o místnost iluzí, která je rozdělená do více částí. V jedné části je zrcadlové bludiště, ve kterém blikají světla a hraje hudba, takže o to těžší je labyrint projít. Další část zase obsahuje různé klamy a hádanky, které se můžete pokusit vyřešit. A nakonec ta hlavní a nejlepší část – místnost obrácená naruby. V místnosti je veškerý nábytek a vybavení vzhůru nohama a vy si tak můžete udělat parádní fotky, například jak děláte kliky na malíčku, nebo třeba držíte jednou rukou celou pohovku.

3 v 1

Při návštěvě Vilniusu rozhodně nezapomeňte navštívit i další 2 Pobaltské státy. Těmi jsou Lotyšsko a Estonsko. Mezi těmito třemi státy popojíždí místní autobusová přeprava, která je opravdu za pár „kaček“. Doporučujeme využít autobusového přepravce Ecolines. Má k dispozici palubní portály s velkou nabídkou filmů, dokonce i s českými titulky, hudbu, hry a navíc nabízí velký výběr káv, horkých čokolád a kakaa, a teď přijde to hlavní, vše je zcela zdarma a v neomezeném množství. To vám rozhodně zpříjemní cestu do dalšího státu.

Tip na konec?

4 hodiny jízdy autem od Vilniusu se nachází poutní místo zvané Hora křížů. Pokud se rozhodnete pro tento výlet, rozhodně nebudete litovat. Jedná se doslova o horu křížů, kdy na kopci mezi dvěma malými vesničkami stojí mnoho křížů různých tvarů. Postupně po schodech nahoru vystoupáte až k samotnému vrcholku. Původ těchto křížů se datuje až do poloviny 19. století, kdy bylo prvních pár křížů vystavěno na poctu obětem polského listopadového povstání. Počet  se postupně zvyšoval, na počátku 20. století jich tam bylo něco málo přes 100 kusů, a dnes je na hoře již přes tisíc takových křížů. Každý má jiný tvar, jinou velikost a barvu, a tak dává místu nevšední vzhled a nádech takového tajemna.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s