Estonsko, Tallin 🇪🇪

Tallin je hlavním městem jednoho ze tří Pobaltských států, a tím je nejsevernější Estonsko. Doprava po městě je velmi jednoduchá. Město je sice rozlehlejší, ale dá se rozhodně projít pěší chůzí. Popřípadě můžete využít jejich městskou dopravu, ve které je zahrnuto několik tramvajových, trolejbusových a autobusových linek.

Zajímavou alternativou je vláček modré barvy, který vás sveze po turistických místech. Při jízdě si poslechnete zajímavosti od průvodce a projedete se kolem nejznámějších památek Tallinnu.

Centrum všeho dění

Historické centrum Tallinnu, které je už od roku 1997 zapsané do památek UNESCO se nazývá Vanalinn. V tomto centru můžeme narazit například na Radniční náměstí, některé věže pevnosti (Kiek in de Kok, Paks Margareeta), chrám Sv. Mikuláše, kostel Sv. Ducha, nebo třeba kostel Sv. Olafa.

Radniční náměstí je to největší centrum, které v Tallinnu naleznete. Ve Vánoční čas se zde konají vánoční trhy, uprostřed náměstí stojí velký vánoční strom obklopený menšími stromečky kolem dokola a dohromady tvoří při pohledu seshora hvězdici. Vše má to pravé vánoční kouzlo. Každopádně, ať je léto, nebo zima, tohle centrum nikdy nespí. Svůj název – Radniční, nese díky radnici, která na náměstí stojí.

Radnice patří k nejstarším dochovaným stavbám celého Pobaltí a je přístupná veřejnosti.  Uvnitř jsou nádherné místnosti s klenutým stropem, nebo si můžete vyjít na radniční věž, která je součástí. Shora se vám naskytne neobyčejný výhled na město.

Hradby dříve obklopovaly město a měly délku přes 2,5 km. Většina z nich je zachovaná a přístupná do dnes. Do některých věží hradby můžete nahlédnout a naskytne se vám krásný výhled na dolní město. 

Kostel Sv. Olafa je nepřehlédnutelný hlavně díky 124 metrů vysoké věži, na kterou také jako na Radniční věž můžete vystoupat, a dokonce se i říká, že je odtud lepší výhled, než z Radniční věže. Zajímavostí této věže je, že za dobu její existence už celkem 8x vyhořela, a to vždy kvůli úderu blesku. Další zajímavostí je, že architekt této věže zemřel po pádu z ní.

Za nás ta nejkrásnější místní katedrála, jakou jsme viděly, je Katedrála Alexandra Něvského. Leží na samotném kopci naproti Estonskému parlamentu, u již zmiňovaných hradeb. Můžete se podívat i dovnitř, kde spatříte její bohaté zdobení a krásnou architekturu. Ovšem v interiéru platí zákaz pořizování fotografií.

Pro nadšence do umění je jako stvořený barokní palác Kardiorg. Ten dnes slouží jako muzeum umění, kde najdete nejrůznější obrazy a sochy slavných umělců. Před palácem je nádherná zahrada, ale návštěvu si naplánujte spíše do letních měsíců, kdy zde bude vše rozkvetlé. Květiny jsou zde vysázeny do nejrůznějších obrazců a hrají všemi barvami, zkrátka to vypadá opravdu skvostně.

Při vchodu směrem k paláci určitě nesmíte minout malebnou uličku, zvanou Staroměstská pasáž svaté Kateřiny, kde se ještě dodnes nachází velká spousta tradičních dílen, které vyrábí a prodávají například keramické výrobky, sklo, šperky a mnoho a mnoho dalšího. Při procházce touto ulicí si výrobky můžete, jak zakoupit, tak můžete i sledovat řemeslníky při jejich práci.

Za nejvyšší budovu Estonska se považuje Tallinnská televizní věž, která měří 314 metrů. Vstup dovnitř je možný, protože se tam nachází muzeum, které vás poučí o historii této věže. Věž má zároveň nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v celé severní Evropě a to v 170 metrech. Další zajímavostí je, že si zde můžete nahrát svůj vzkaz a odvysílat ho do světa.

Koupání u moře?

Tallinn se sice nachází u Baltského moře, ale rozhodně nepočítejte s tím, že zde vyjedete na týdenní dovolenou se záměrem strávit celý čas u moře na pláži. Voda je zde využívána hlavně jako přístav pro lodě, a jen minimálně zde naleznete pláž, kde byste si mohli zaplavat. A když už se vám pláž podaří najít, tak buďte opatrní. Není tajemstvím, že moře v této oblasti není čisté a občas se stane, že moře vyplaví nějaké ty střepy, plasty a tak podobně, proto je zdejší vodstvo využíváno spíše jen pro lodní přepravu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s