Bacalar [2023]

Městečko, spíše vesnička Bacalar je za nás nejkrásnějším místem celého Yucatánu. Pohoda, ticho a klid, tak bychom ho definovaly.

Kde se ubytovat?

Městečko je plné malých domků k pronájmu. My bydlely v Casa Umay v centru města. Najdete zde bazén, sdílenou kuchyni včetně pitné vody i vysokorychlostní internet. Navíc je zde krásné zázemí, moc hezké posezení a houpací sítě. Totální relax. Případně je tady možnost zapůjčení kol, což je výhoda na výlety do Cenote Azul, či jen tak po městě. Bonus, mají tady super deskovky včetně šachů!

Pirátská pevnost

Město je to opravdu malé, v podstatě má dvě „hlavní“ ulice. O restaurace a bary rozhodně není nouze, k dispozici jsou i nějaké menší obchody (nečekejte Walmart) a suvenýry také seženete. Jediná historická památka města je Pevnost Fuerte de San Felipe. Vstupné je kolem 100 pesos, pokud máte ISIC vstupné je 30 pesos. Součástí pevnosti je i muzeum. Z pevnosti se město bránilo před piráty, kteří jej napadali, stále je tam k vidění spousta děl.

Kde si zaplavat?

S veřejnými plážemi v Bacalaru nepochodíte. Žádné pláže tam totiž nejsou. Do vody se chodí z mola nebo po schůdkách. Těchto míst je po městě mnoho, ale nejlepší je pravděpodobně Balneario magico de Bacalar. Vstupné je kolem 50 pesos. Součástí areálu je restaurace, posezení pod slunečníky. V laguně (laguna má sladkou vodu) jsou mola se skokanskými můstky. Občas najdete veřejný přístup zdarma, ale není to nic moc.

Projet lagunu lodí či na kajaku?

Lagunu doporučujeme projet na kajaku nebo zvolit výlet na lodi. My absolvovaly obojí. Lodí jsme se propluly přes Cenote Negro, kde se nesmí plavat, kvůli srážkám lodí až k Bird Island, kde jsme si zaplavaly, daly si guacamole a odsud pluly k Pirátskému kanálu. Projížďka na přibližně 3,5 hodiny.

Kajak je poměrně náročný, ale zase můžete všude zůstat dle libosti. V laguně jsou na některých místech písečné duny, takže můžete skočit do vody, zaplavat a pak vlézt zpět do kajaku. V pohodě se dá dopádlovat na kanál pirátů i do Cenote Negro.

Kanál pirátů

Kanál pirátů je jedno z top míst kvůli kterému lidé do Bacalaru jezdí. Jde o průliv v laguně po kterém připlouvali v minulosti piráti do města. U kanálu je postaven vrak lodi, což měla být restaurace, ale nikdy nebyla otevřena. Na vrak si můžete vylézt a projít si ho.

Los Rapidos

No a za městem na vás čeká přírodní krása – Los Rapidos. Jedná se o divokou řeku, kde najdete stromatolity. Důležité živé organismy tvořící ozonovou vrstvu a kyslík, nedotýkejte se jich, nebo zemřou! Nejlepším způsobem jak se sem dostat je paddleboard. Vyjedete ráno kolem 6:00, abyste byli na jezeře s východem slunce. Poplujete až na řeku Los Rapidos, prvně proti proudu, což je makačka, zpátky se hezky povezete. Opravdu zážitek nade vše!

Cenote Azul

Na závěr cenote Azul, která je vzdálená asi 3 km od města. Doporučujeme si půjčit kolo, které je v Bacalaru typickým dopravním prostředkem. Vstupné do cenote Azul je 30 pesos. Jde o otevřenou cenote, která vypadá jako jezero. Hloubka je 90 metrů, můžete se potápět, skákat. Voda je velmi teplá. Když se od vstupu vydáte doprava – budete tam sami, pod stromy. Nalevo je naopak pěkné zázemí – houpačka, lepší vstup do vody. Pod hladinou jsou krásné kořeny okolních stromů. Cenote si můžete klidně i přeplavat. Dají se zapůjčit vesty, ale nejsou povinné.

Kam zajít na jídlo?

Jednoznačně do restaurace Picaflor, kde mají největší snídaně, jaké jsme v Mexiku ochutnaly. Mexické Chilaquiles, vejce na různé způsoby, waffle, cokoliv na co si vzpomenete za velmi slušné ceny. Prostory jsou krásně upravené a zahrada vyzývá k posezení. My vyzkoušely Chilaquiles, omeletu se špenátem, Latté a jahodovou šťávu. Všechno bylo výborné, neošizené.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s