Lanquin [2023]

Do Lanquinu vás čeká z Flores zhruba 8 hodinová cesta autem, nebo shuttlem. Doporučujeme vám společnost Coban Travels. Odjíždí se ráno v 8:00 od nápisu Peten. Po cestě se dvakrát staví na jídlo, toaletu. Jedna zastávka je po třech hodinách, na 20 minut. Poté v Cobánu 45 minutová zastávka u McDonald’s a supermarketu. Po příjezdu do Lanquinu buďto dojděte do hotelu pěšky, nebo se svezte tuk tukem za 5-10 GTQ.

Ve městě toho moc nenajdete, ale bankomat tady je, i menší obchůdky a pár restaurací.

Ubytování je hezké v hotelu Mirador de Tansu, je odsud nejhezčí výhled na okolí. Nicméně sem samozřejmě vede docela strmý kopec. V hotelu super levná restaurace s velkými porcemi jídel, jsou tam houpací sítě, houpačky, bazén. Wifi není úplně stabilní, ale to málokde.

Kam v Lanquin

Pár km z města je Grutas de Lanquin, hezká jeskyně, a také zde najdete super přístup do křišťálově čisté řeky. Můžete si zapůjčit kruhy a svézt se po řece na kruhu. Pozor na peřeje, obzvláště v období dešťů, kdy je vody více a je tam silnější proud. Z vody vystupte u hotelu El Retiro Lodge, kde je hezké zázemí, levné jídlo i nápoje. Můžete relaxovat, mají tam posezení, volejbalové hřiště, ping pong a další. Poté tuk tukem jeďte vrátit kruhy zpět.

Dále za městem je pak dominanta Lanquinu – Semuc Champey. Doprava je sem možná pouze Jeepem 4×4. Cesta je to opravdu dobrodružná, jedete na stojáka na korbě, je tam hodně výmolů, horská cesta, nic příjemného, ale zážitek. Jedna cesta stojí kolem 25 GTQ. Silnice se buduje, takže je chvilkami uzavřená skrze práce a musíte čekat na průjezd. Obklopí vás místní a nabízí vodu a jídlo za dobré ceny. Vstupné na Semuc Champey pak 50 GTQ.

Můžete jet s agenturou Coban Travels, kteří vás dovezou k řece, navštíví se jeskyně Cuevas de Kanba. Dostanete svíčku do ruky a jdete vstříc temné jeskyni. Vosk vám kape na ruce, takže si je zchlazujete ve vodě. Překračujete kameny, lezete po provazovém žebříku a po cestě zpět sjíždíte po jeskyni do černé díry. Zážitek nade vše, ale ne pro každého. Opravdu velice fyzicky i psychicky náročná zábava.

Z jeskyně se pokračuje k vodopádu opodál, kde si můžete krásně zaplavat, zchladit se. Také se tady dá absolvovat river tubing po řece, super zážitek, pluje se zhruba 15 – 30 minut, podle proudu. Na oběd máte v podstatě možnost jít pouze do restaurace Mi Rancho, kterou najdete u mostu. Mají tam all you can eat systém za 60 GTQ. Jídlo je fakt super – špagety, rýže, kuře, zelenina. Pití drahé, snaží se na něm natáhnout turisty, smlouvejte.

V Semuc Champey můžete jít rovnou k vodě, zaplavat si do jezírek, pod vodopády, anebo prvně zdolat vyhlídku. Udává se výšlap 30 minut, ale je to fakt rychlým tempem. Se zastávkami počítejte 45 minut. Dolů zhruba 15 minut, sledujte nohy, kameny nejsou stabilní. Vyhlídka stojí za to!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s