Ochrana proti komárům

Komár, jeden z nejmenších tvorů a přitom dokáže způsobit velmi závažná onemocnění a pěkně znepříjemnit život. Během našich cest si dáváme na komáry opravdu pozor a děláme vše proto, abychom minimalizovaly rizika.

Jaké nemoci komáři přenáší?

Jako první nás napadá malárie, žlutá zimnice, virus Zika, horečka Dengue a Chikungunya. Většina onemocnění je život ohrožující, obzvláště když se správně neléčí a přechází. Nechceme vás děsit, takže vám nebudeme psát symptomy jednotlivých nemocí, ale doporučujeme vám přečíst si něco málo o žluté zimnici. Když jsme si přečetly průběh tohoto onemocnění, tak jsme si ho automaticky zařadily na top 1 příčku „co nechceš“.

Jak se bránit před komáry?

Očkování

Očkování proti horečce dengue a žluté zimnici určitě doporučujeme zvážit. Očkování proti dengue je letošní novinka a my „bodanec“ naneštěstí před odletem už nestihly. Žlutou zimnici očkovanou máme, uff. Do spousty zemí vás bez něj ani nepustí, musíte na hranicích předložit mezinárodní očkovací průkaz (Benin, Burkina Faso, Burundi, Cameron, Kongo, Gabon, Guinea-Bissau, Keňa, Libérie, Rwanda, Sierra Leone, Togo…), ale hlavně to, že země nevyžaduje očkování neznamená, že se se žlutou zimnicí nepotýká. Ideálním příkladem je Kolumbie, konkrétně okolí Tayrona parku, kam míří tisíce cestovatelů, bez očkování… O cesto-očkování jsme psaly celý článek, můžete si jej přečíst zde.

Repelenty

Samozřejmě, to je to nejmenší co můžete udělat. Při výběru si dávejte pozor, zda má repelent mechanickou pumpičku, jinak vám jej nepustí do příručního zavazadla v letadle. Platí také 100 ml, což většina repelentů splňuje. My používáme repelent MOSKITO GUARD 75 ML, který nám naprosto vyhovuje. Vzhledem k tomu, že má právě mechanickou pumpičku, tak si jej šplíchneme na ruce a rozetřeme jako krém po těle. Výhodou je, že fakt hezky voní – to na cestách oceníte, alespoň chvíli se necítíte :-). Repelent je účinný i proti klíšťatům! Ve světě jich není tolik co u nás, ale nikdy nevíte. V záloze máme ještě repelent Protector SUN AERO. Tady je velkou výhodou, že obsahuje i ochranný faktor SPF 30 proti slunečnímu záření. Máte to tedy 2v1, na cesty ideál – všichni šetříme místo a váhu v batohu, že :-D. Repelenty jsou účinné přibližně 8 hodin a je dobré při jejich výběru sledovat podíl DEET, což je nejpoužívanější složka v repelentech, která vás chrání.

Moskytiéra

Moskytiéra vás dobře ochrání během spánku, ale i venku. My si na cestu pořídily moskytiéru na ochranu hlavy. Když chodíme přírodou, tak lehce zakryjeme nohy i ruce, ale hlavu už ne. Díky moskytiéře jsme schopné celkem nerušeně chodit dál a komárů si nevšímat. Ideální je navléct ji na klobouk, ne kšiltovky, které sebou máme my, ale i to funguje. Navíc je malinkatá a lehoučká, váží jen 30 gramů! Ve většině hotelů a hostelů, kde je zvýšený výskyt komárů, tak jsou moskytiéry zavěšené nad postelí. Nicméně občas ne, takže je dobré zvážit i tuto alternativu.

Jak ošetřit štípance od komárů?

Klikátko na štípance – upřímně, když jsme tuhle blbůstku našly na internetu, tak jsme tomu vůbec nevěřily. Klikátko na štípance? Jak to může fungovat? Na konec jsme se rozhoupaly a jedno si za zanedbatelnou cenu pořídily – Lifesystems Mini Bite Click Relief. Je maličké asi jako sirky a lehoučké pouhých 5g. Musíme si ho ukládat do kosmetické tašky, abychom ho vůbec v krosně našly. Klikátko funguje tak, že ho přiložíte na štípanec a zmáčknete. Dostanete maličký piezoelektrický výboj (téměř necitelné), vyplaví se histamin a štípanec přestane otékat, plus se zastaví svědění. Tlačítko vždy na jednom štípanci zmáčknete 5-10x, dle potřeby. My ho použily už první den po příletu do Mexika a musíme nechat, že štípance se ihned zmenšily a opravdu jsme neměly potřebu je škrábat.

Byl nám doporučen také produkt After Bite, který na sebe nanesete po bodnutí hmyzem, rostlinami nebo medúzami. Naneštěstí nám byl produkt doporučen, až jsme odletěly do střední Ameriky :D) ale ty medúzy, to je prostě zlo! Snad s nimi tentokrát problém nebude (jizvy z Havaje, Malty a Itálie se Carol stále neztratily).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s