Santa Ana [2023]

Do Santa Ana se dostanete z Guatemala City pohodlně autobusem. Nejlevnější je autobus společnosti King Quality, který stojí na Terminal. Odjíždí denně v 5:00, 7:30, 10:00, 13:30 a cena je 125 GTQ nebo 18 USD. Na stanici si koupíte lístek, můžete si směnit peníze za dobrý kurz na USD. Autobus jezdí opravdu na čas a nedělá po cestě zbytečné pauzy. Na hranicích v Guatemale dostanete výstupní razítko do pasu a lísteček, který si uschováte. Na hranicích v Salvadoru se nevystupuje z autobusu. Úředník projde bus, zkontroluje jména v pasu a lístky z Guatemaly, to je vše. Razítko je jen digitální, do pasu ho nedostanete. V Santa Ana vás autobus vyhodí u benzínky za městem, odkud odjíždí MHD do centra za 35 centů každou chvíli. Celá cesta zabere asi 4 hodiny.

Ubytování je ideální v Pool House Hostel. K dispozici je obývák s TV, bazén s lehátky, vybavená kuchyně (plus zdarma káva, rýže, koření atd.), rychlá wifi. Celý hostel je pěkně upravený a vypadá opravdu příjemně! Majitelé umí obstojně anglicky a rádi se vším poradí.

Kam v okolí Santa Ana

Salto de Malacautiupan

Autobusem 210 (případně 214) jeďte z terminálu Francisco Lara Pineda do města Atiquizaya, jízdné je 0,50 dolaru a cesta zabere zhruba 40 minut. Autobus zastaví v městském parku odkud odjíždí tuk tuk taxi k vodopádu Salto de Malacautiupan (hot springs). Tuk tuk jede cca 15 minut za 2-5 dolaru, standard je 1 USD na osobu. Vstupné na vodopád je aktuálně 1 USD. Vezměte si číslo na řidiče tuk tuku anebo pak čekejte u cesty až projede taxi.

Termos del Rio

Autobusem z terminálu TUDO nebo z centra se vydejte směr San Salvador, řekněte řidiči ať vám zastaví u Termos del Rio. Vodní park plný skluzavek, včetně termálních bazénů. Vstupné je pouhých 5 USD. Jídlo v parku je za slušné ceny, nemusíte si brát zvenčí. Skříňky jsou zpoplatněny částkou 1 USD. Zpět jeďte stejným způsobem, lístek na autobus stojí 1-1,5 USD.

Santa Ana vulkán

Jděte na zastávku La Vencedora, odkud každý den v 7:30 (respektive 7:45) odjíždí bus na vulkán Santa Ana. Lístek stojí 0,70 USD. kolem 9:30 budete u parku, kde musíte zaplatit průvodci 3 USD (povinně). Poté se jde k hlavnímu vstupu – 6 USD. V 10:00 se odsud vychází nahoru, cesta zabere zhruba 1,5 hodiny rychlou chůzí přes kameny, schody. Zastavuje se asi na třech vyhlídkách. Nahoře je přibližně 30 minut času u jezírka a cesta dolů zabere 60-90 minut. Autobus zpět do Santa Ana odjíždí ve 13:00 (přijede určitě se zpožděním) a pak v 16:00. Pokud vám bus ujede, můžete si dát jídlo v restauraci.

Ruta de las Flores

Z terminálu Francisco Lara Pineda jeďte na Ruta de las Flores. Přímý autobus do Juayua odjíždí v 5:40, 6:50, 9:50, 11:50, 13:50, 15:50, 16:50 a 18:30. V neděli nejede v 15:50, jinak je vše stejné. Případně můžete jet s přestupem ve městě Ahuachapan (bus 210). Celá cesta zabere 2 hodiny. Ve městě Juayaua je každou sobotu a neděli festival jídla, kde můžete ochutnat grilovaná masa, mořské plody apod za ceny kolem 5-8 USD, obrovské porce. Ve městě je také hezký kostel. Opodál leží městečko Apaneca a Ataco, využijte bus 249 za zhruba 0,50 USD nebo minibusy.

V Ataco můžete navštívit Mirador de la Cruz – vyhlídku na město s bezplatným vstupem. Vydejte se ke kostelu, do kopce a odbočte vlevo směr schody. Výšlap zabere zhruba 5 minut. V Apaneca doporučujeme navštívit zábavní park v Cafe Albania. Je zde mnoho adrenalinových atrakcí (plus restaurace), které se platí zvlášť. Najdete tady kola na kterých jedete ve výšce, houpačku s volným pádem, zip-line, skluzavku po které se svezete v kruhu, nebo třeba labyrint. Zabezpečení je skvělé, personál vycvičený a vše bezpečné. Z města Juayaua odjíždí přímé autobusy zpět do Santa Ana ve 4:00, 5:10, 6:10, 7:10, 9:10, 12:10, 14:10 a 16:10. Případně můžete jet s přestupem v Ahuachapan, nebo Sonsonate. Cesta stojí pod 1 USD.

Lago Coatepeque

Z terminálu Francisco Lara Pineda můžete jet autobusem číslo 242 k jezeru Coatepeque. K jezeru musíte projít přes privátní hostely, doporučujeme Captain Morgan hostel, kde je hezké zázemí – hamaky, lehátka, houpačky, paddleboard, restaurace, bar, bazény. Můžete si skočit z 10 metrů rovnou do jezera! Jídlo a pití je za slušné ceny. Coca cola 1,25 USD, nachos obrovský talíř 3 USD, brambory zapečené s kuřecími prsy za 5 USD. Zpět se jede stejným způsobem (poslední bus odjíždí v 16:00!).

Santa Ana

Ve městě Santa Ana si projděte náměstí s krásnou katedrálou, divadlo, tržnice. Město je poměrně rozlehlé, ale základ se dá projít pěšky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s