Benátky 🇮🇹

Benátky se rozkládají na celkem 118 ostrovech a ročně je navštíví kolem 25 milionů turistů ze všech koutů světa. Celé město je vybudované na moři, proto je pro místní občany samozřejmostí a nutností vlastnit loď. Je zde také pochopitelně vysoké riziko zvýšení hladiny moře, a zároveň zatopení částí domů. Takových dní, kdy se hladina moře zvýší bývá v průměru 50 za rok a hladina se může zvýšit až o 90 cm.

Jak je to možné?

Jak může město stát na vodě? Je to díky dubovým kůlům, které jsou zapasovány na mořské dno, a na kterých jsou domy vystavěny. Kvůli zavodněnému městu jsou na každém rohu mosty pro pěší turisty. V Benátkách můžete napočítat až 400 kamenných mostů.

V samotném středu města Benátky výrazně půlí rozlehlý vodní kanál – Canal Grande, který je zhruba 4 km dlouhý a 70 metrů široký. Spojuje hlavní nádraží s historickým náměstím Svatého Marka. Benátky mají dokonce i své vlastní letiště! Je ale vybudované dále od moře.

Gondoly

Gondoly jsou snad nejdražším způsobem přepravy, jaký si v Benátkách můžete zvolit. Za půl hodiny plavby zaplatíte klidně i 80 eur. Ale zase na druhou stranu to je ten pravý italský zážitek. Zajímavostí je, že být řidičem gondoly, není vůbec jednoduché. Musíte být Ital a složit těžké zkoušky, poté dostanete certifikát, a tento certifikát se dědí z generace na generaci.

Bazilika svatého Marka

Bazilika svatého Marka je jednou z nejvýznamnějších památek v Benátkách. Pochází z 9. století. Stojí přímo na hlavním náměstí Piazza di San Marco. Bazilika byla několikrát vypálena, zřícena a naštěstí opět znovu vystavena. Z věže svatého Marka je nádherný výhled na celé náměstí, a při pěkném počasí můžete zahlédnout dokonce i Alpy. Fronta v letní sezóně je šíleně dlouhá a čekací doba je mnohokrát i několik hodin. Cena vstupenky je 8 eur.

Burano

Burano „barevný ostrov“  je vzdálený asi 45 minut lodí od Benátek. Ostrov má zhruba 3000 obyvatel, ale denně se tam pohybují tisíce turistů. Ostrov Burano je známý svou jedinečností. Každý domek má svou barvu a tvoří tak úžasnou podívanou. Říká se, že domky takhle byly kdysi natřeny kvůli rybářům, kteří chodili pozdě domů, a pestrobarevné domky jim pomáhaly v orientaci při hledání domu. Burano není jen o barevných domcích, ale také o krajkách. Ručně dělané krajky prodávají místní lidé na trzích – slunečníky, kapesníčky, ubrusy..

Murano

Ostrovu Murano se přezdívá „ostrov sklářů“. Ručně vyráběné sklo můžete obdivovat jak v krámcích podél ostrova, tak i ve sklářských dílnách, nebo dokonce v galeriích. Sklo se vyrábí ručně a výběr je opravdu obrovský. Můžete si zakoupit bižuterii, skleničky, nádobí, sošky, nebo tradiční benátské zrcadlo.

Lido di Venezia

Benátský ostrov Lido disponuje nádhernými rozlehlými písečnými plážemi. Některé pláže jsou soukromé a patří hotelům, některé jsou veřejné, proto je dobré nejdříve si zjistit, které jsou veřejnosti přístupné. Vstup do vody je ve většině případů pozvolný, takže ideální i pro děti. Každoročně se zde také koná známý Benátský filmový festival.

Tip na konec?

Benátský karneval! Jedná se o druhý největší a nejnavštěvovanější na světě – po Riu. Benátský karneval se pořádá již od starověku a v dnešní době ho navštíví kolem 3 milionů lidí. Karneval se pořádá 10 dní před popeleční středou, tedy těsně před Velikonocemi a zúčastnit se ho může každý. Rok co rok se program mění a je něčím odlišný. Pokaždé je ale závěr stejný – na náměstí sv. Marka, se vyhlásí nejlepší maska a koná se oslavný ples.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s