Izrael 🇮🇱

Nikde jinde na světě, nenajdete více Židů pohromadě, jako v Izraeli. Ne nadarmo se státu přezdívá „Židovský stát“. Samozřejmě zde nežijí pouze lidé jednoho náboženství, o území se také dělí s křesťany, samaritány a izraelskými Araby. Hlavním městem je Jeruzalém, ale občas se můžete setkat i s tím, že někteří obyvatelé Izraele považují za hlavní město Tel Aviv.

Cesta do Izraele

Na cestu není třeba zařizovat vízum ale délka pobytu nesmí překročit 3 měsíce. Pokud máte v pase razítka arabských, nebo islámských států, tak si na vás u pohovoru trošku posvítí. Otázky pohovoru se týkají délky plánovaného pobytu, adresy ubytování, zda v Izraeli někoho znáte, zda jste již v Izraeli někdy byli.. Při zpáteční cestě absolvujete pohovor znovu, také je třeba projít nespočet letištních kontrol, vyhraďte si dostatek času.

Nejníže položené místo na zeměkouli

Mrtvé moře je opravdu nejnižším bodem naší planety. Leží 420 metrů pod hladinou oceánu a svůj název nenese jen tak po nic za nic. Nazývá se tak proto, protože v něm absolutně nic nežije. Jak by taky mohlo, když jeho salinita je něco okolo 33,7 %, přičemž například salinita Středozemního moře je 3,9 % a to je opravdu velký rozdíl. Pokud si chcete zaplavat, tak vás zklameme, plavat se tady nedá. Voda by vás nadzvedla a otočila obličejem dolů. Pořádně si zakryjte oči a pokud máte nějaké otevřené rány, tak se připravte na pořádnou štípavou bolest.

Pevnost na okraji pouště

Pevnost zvaná Masada leží nedaleko Mrtvého moře. Jedná se o vystavěnou pevnost, ze které dnes zbyly už jen trosky, ale neodmyslitelně patří k Izraelské historii. Bojovali zde Římané proti Židům. Židé byli ukryti v pevnosti a Římané se je po dlouhou dobu snažili dobýt. Dlouho se jim to nedařilo a až se Římanům dobytí pevnosti téměř povedlo, Židé místo toho, než by se nechali pobít od Římanů, spáchali všichni do jednoho sebevraždu. Přežilo pouhých 5 dětí a 2 ženy, kteří se ukryli. Protože je pevnost na vrcholu hory, jezdí tam obousměrně lanovka. Samozřejmě můžete jít pěšky.

Ejlat

Ejlat je menší město, které leží na samotném jihu Izraele, kde je již povrch z valné většiny pokrytý pouze pískem a písečnými skalami. Z letiště se do centra také dostanete autobusy, které navazují na přílety a odlety. Město je plné palem, restaurací, barů a pláží.

Dolphin reef

Dolphin reef je soukromá pláž, poblíž centra Ejlatu. V moři můžete šnorchlovat, jsou tam krásné korály, anebo si můžete za příplatek zaplavat s delfíny. V celém areálu jsou stromy, dostatek stínu, restaurace a spousta posezení.

Písek, skála, písek

Přesně tak vypadá přírodní rezervace Red Canyon. Leží pouze 20 minut od Ejlatu a dokonce se tam dá dostat i autobusem. Jedná se o písečné skály, které jsou protkané nejrůznějšími stezkami od nejméně náročných až k těm nejnáročnějším. Je jen na vás, jakou si zvolíte. My si zvolili černou stezku, což zní  možná děsivě, ale žijeme. Po cestě natrefíte na několik žebříků, lan a zábradlí, ale určitě to zvládnete. Každopádně na tyto trasy už si lidé nosí horolezecké vybavení. Vstup do parku je bezplatný.

Underwater observatory

Jde o mořské akvárium, které je postavené pod vodou, vidíte tedy živočichy, kteří plavou kolem observatoře a opravdu krásná akvária. Vyhraďte si na návštěvu více hodin. Vstupenky můžete zakoupit online.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s