San Cristobal🇲🇽

Do horského města San Cristobal de las Casas se nejlépe dostanete z Tuxtla Guttierez, nebo z Palenque. My zvolily cestu z Palenque. Níže ji popíšeme podrobněji.

Jak se dostat z Palenque do San Cristobal?

K dispozici jsou 4 možnosti přepravy:

 1. Autobusem společností ADO přes Villahermossu.
  Výhody: bezpečné, pohodlné
  Nevýhody: cesta dlouhá asi 11 hodin, jízdenky jsou dražší
 2. Colectivem z Palenque do San Cristobal přes Ocasingo
  Výhody: cesta je velmi levná a trvá asi 6-7 hodin
  Nevýhody: nebezpečí kvůli zátarasům (okradení), velmi nepohodlná cesta (blicí pytlíky sebou)
 3. Stejná trasa autem – nedoporučujeme. Budete sami na sebe, v colectivu je alespoň spousta lidí.
 4. Cestovní agentura – tuhle variantu jsme zvolily my, tak jako většina lidí. V poledne se vyjíždí z Palenque směr vodopád Misol-Ha (zastávka cca 30 minut), pak vodopády Aqua Azul (zastávka cca 3 hodiny). Následně se jede do San Cristobal.
  Výhody: bezpečné (jezdí více aut společně, někdy s policejním doprovodem), levné (celek i s výlety 500 pesos), nemusíte se kodrcat na výlety sami – vezmete je po cestě.
  Nevýhody: Opět kodrcavá cesta, jede se stejným směrem jako colectivem. Příjezd je v noci po 10 hodině.

San Cristobal

Městečko leží v horách, takže v noci teploty rapidně klesají. Přes den je to normálně na kraťase, tričko, slunce peče silně. Ve městě je spousta kostelů, doporučujeme „tour de kostel„. Některé kostely jsou i na vysokých kopcích se super výhledy. Nevynechejte ani místní trhy. Na trhu se suvenýry mají nejlevnější zboží v Mexiku a na trhu s jídlem seženete fakt všechno od živých slepic, až po oříšky. Pozor na jahody a ostružiny – spousta lidí z nich měla střevní potíže. My je hodně dobře opláchly pod balenou vodou a v pohodě.

El Chiflon + Montebello Lakes

Většina výletů ze San Cristobal se tentokrát oplatí s cestovní agenturou. Celodenní výlet na El Chiflon včetně Montebello lakes se pohybuje kolem 380 pesos. Odjíždí se ráno kolem 8 hodiny. Cesta na El Chiflon trvá kolem 2,5 hodin. Na Chiflonu jsou zpravidla asi 2 hodiny času. Není to moc, doporučujeme nahoru k vodopádu vyběhnout co nejrychleji. Nám cesta nahoru trvala asi 50 minut s pár foto zastávkami. Je to opravdu kopec a stovky schodů. U vodopádu je nějaká relaxační zóna, všude je možnost zakoupit občerstvení. Po cestě dolů se můžete zchladit v řece pod vodopády.

Cesta k Montebello trvá asi 1,5 hodinky. Jezera jsou krásná, průzračná. Agentury dávají většinou na výběr dva výlety. My zvolily vypůjčení dřevěných vorů a plutí po pěti jezerech. Pluli jsme asi 2 hodiny. Pár lidí zůstalo na břehu a jen relaxovalo.

Sumidero canyon + Chiapa de Corzo

Další výlet na který se po své ose nedostanete tak lehce. Cena se pohybuje kolem 380-400 pesos včetně vyhlídek na canyon, bez nich 150 pesos. Vyjíždí se ráno kolem 9 hodiny. Cesta k Sumidero canyonu trvá asi 1,5 hodiny přes hlavní město Tuxtla Guttierez. Vyhlídky jsou 3, ale z žádné nejde canyon vidět pěkně celý. Následně se autobusem dostanete dolů k vodě (cesta zase snad hodinu). Sednete na speedboat a pluje se přímo canyonem, asi 1,5 hodiny. Speedboat je dost hlučný, doporučujeme si vzít špunty do uší.

Po Sumidero canyonu se jede do městečka Chiapa de Corzo. Dostanete dost času na projití města, omrknutí španělské koruny, nákup i jídlo.

San Juan Chamula + Zinacantan

Tenhle výlet se dá projet hezky i po vlastní ose, ale doporučujeme ho s průvodcem pro více informací. Navíc se dostanete v Zinacantanu k mayům. Cena je zhruba 350 pesos.

Jde o poměrně krátký výlet, cca 4 hodiny. První zastávkou je Zinacantan, mrknete do mayské vesnice, uvidíte jak se vyrábí tradiční placky (možnost ochutnat), jak se šije oblečení atd. Následuje zastávka v Chamule na hřbitově a poté se jde ke kostelu Chamula. Uvnitř kostela je zakázáno fotit pod vysokou pokutou. Pro představu – okna kostela jsou zatemněná, všude hoří tisíce svíček, místní lidé sedí na zemi, obětovávají kohouty atd. Zajímavá podívaná.

Jeskyně kolem San Cristobal

Jeskyní je tam fakt spousta. My jsme si vybraly El Arcotete a Grutas de rancho nuevo. Obojí je pár km od města přístupné MHD.

El Arcotete je obrovský park (vstupné 10 pesos), kde se dá grilovat, posedět, jít na túru anebo právě do jeskyně. Vstup do jeskyně je 15 pesos. Jeskyně nás velmi mile překvapila. Nebyla obrovská, ale zajímavá. Po cestě bylo třeba se sklánět, protahovat škvírami. Fakt super zážitek.

Grutas de rancho nuevo neboli las grutas je taktéž obrovský park – vstupné asi 20 pesos. Opět je tam více aktivit ale hlavní je právě jeskyně (20 pesos vstup). Je opravdu dlouhá, šli jsme rychlým krokem 20 minut. Na konci jeskyně je možnost zaplatit 35 pesos s tím, že dostanete baterku a helmu a jde se do poslední části jeskyně s průvodcem. Je tam total tma ale stojí to za to!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s