Vatikán 🇻🇦

Vatikán, městský stát, uvnitř hlavního města Itálie – Říma. Počet obyvatel je pouhých 800 a má rozlohu 44 hektarů, proto jde o nejmenší stát na světě. Vatikán je církevně založen a vládne zde papež.

Do Vatikánu se dostanete snadno, jelikož je celý Řím krásně protkaný veřejnou dopravou. Při vstupu nepotřebujete cestovní pas.

Na území Vatikánu najdete známé památky, jako třeba baziliku sv. Petra, Svatopeterské náměstí, Apoštolský palác, Sixtínskou kapli, nebo třeba Vatikánské zahrady.

Bazilika sv. Petra – sídlo papeže. Bazilika je považována rozlohou za největší v Evropě. Stojí na místě, kde byl mučen a pohřben apoštol Petr. Do baziliky se můžete podívat zdarma, musíte jen dbát na to, abyste měli zahalené ruce a nohy. Také dovnitř nemůžete vnášet zbraně, nože, drony, stativy a podobně. Při vstupu budete procházet bezpečnostními rámy jako na letišti, takže se připravte na podrobnou prohlídku vašich věcí a také dlouhou frontu čekajících lidí. V létě bývá čekání opravdu úporné, vezměte si dostatek vody. Připlácí se za vstup na vyhlídkovou plošinu kopule, kam se dostanete výtahem, nebo po schodech. Vstupenky můžete zakoupit na místě. Bazilika je otevřena denně od 7:40 do 18:00 až na křesťanské svátky, kdy papež slouží mši.

K bazilice vede Svatopeterské náměstí, které je dlouhé přes 250 metrů. Podél náměstí se táhne dlouhá kolonáda se sloupy, sochami světců, dva obelisky a obrovské fontány.

Nezapomeňte navštívit Vatikánská muzea, která patří mezi největší v Evropě – rozlohou i počtem exponátů. Jsou zde stovky místností, mnoho oddělených muzeí. Nejznámější je Sixtinská kaple pyšnící se krásnou renesanční výzdobou včetně vymalovaného stropu od Michelangela. Do muzeí si vyhraďte spoustu času a přijděte brzy ráno.

Kvůli ochraně papeže je zvláštně vycvičená tzv. švýcarská garda. Pro přijetí do takové „ochranky“ musíte splňovat zvláštní požadavky, mezi které patří katolické vyznání, švýcarská národnost a základní vojenská služba ve Švýcarské armádě. Tito muži jsou vybaveni zbraněmi a mají za úkol ochránit papeže za každé situace.

Ve městě je poměrně častá a vysoká kriminalita. Většinou jsou na vině kapsáři, obohacující se na turistech. Dopadení těchto kriminálníků je ale velmi obtížné, protože jakmile zloděj překročí hranice, které jsou na náměstí sv. Petra, už ho nikdo nemůže trestně stíhat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s