Národní park Calanque 🇫🇷

Národní park Calanques leží na jihu Francie, u města Marseille. Jde o jeden z nejmladších NP Francie, založený je teprve v roce 2012. Calanque, tzv. kalanky jsou úzké skalnaté zálivy na pobřeží.

NP Calanque je jeden z hlavních cílů lidí mířících do Marseille. Důkazem je roční návštěvnost cca 2 miliony lidí. V parku nejsou povoleny drony.

Do národního parku se dostanete snadno autobusovým spojem z Marseille. Zastaví vám u oficiálního vchodu. Vstup je bezplatný. Po cestě narazíte na pítko, určitě si naberte sebou dostatek pitné vody! Dále už není možnost nákupu občerstvení.

Uvedená km vzdálenost je brána vzdušnou čarou. Realita je poměrně dlouhá chůze kopcovitým terénem. Nejprve jdete po lesní cestě mírně do kopce, poté z kopce. Čím více se blížíte mořským zálivům, tím drsnější je terén. U konce trasy se už držíte skály, pod vámi je útes a nezbývá než se modlit, že vám neuklouzne noha. Pro někoho adrenalinový zážitek, pro někoho ne. Malé děti tam pobíhají o sto šest, chybí pud sebezáchovy.

Na konci trasy na vás čekají vytoužené zálivy s průzračnou blankytně modrou vodou ve kterých se můžete příjemně zchladit, nebo si třeba skočit z okolních skal po vzoru adrenalinových jedinců. Vezměte si opravdu dobré boty, včetně bot do vody. Jsou tam poměrně ostré kameny. Z jednoho do druhého zálivu jsou to pak opravdu adrenalinové cesty po útesech kdy musíte skočit z kamenu na kamen apod. Tady si vyhraďte opravdu dost času, přechod mezi zálivy nám vždy zabral cca půl hodiny – hodinu, přitom je máte viditelně na dosah.

Pokud nechcete tuhle cestu absolvovat, ale chcete vidět ty krásné zálivy, pak vás možná zaujme nějaký nabízený výlet z Marseille na lodi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s