Chicago 🇺🇸

Chicago neboli Větrné město ležící ve státě Illinois je s počtem 2,7 milionu obyvatel třetím nejlidnatějším městem USA. Rozkládá se na 606 km2, což není zrovna malé číslo, a je tak zároveň třetím největším městem v USA po New Yorku a Los Angeles. V porovnání s těmito městy je Chicago klidnější, čistější a zelenější.

Kriminalita v Chicagu je poměrně vysoká, ale poslední roky se výrazně snižuje. Jedná se hlavně o války mezi drogovými gangy. Pro představu, v roce 1991 bylo v Chicagu zavražděno 927 lidí zatímco v roce 2011 „pouhých“ 435 lidí. 18. 1. 2012 nebyl celých 24 hodin nikdo zabit.

Cesta do Chicaga

Cesta do Chicaga je poměrně daleká. Chicago leží až za New Yorkem. Letecky vás čeká určitě více než 12 hodin. Letiště je zde třetí největší na světě hned po Atlantě a Pekingu, ale i tak je přehledné. K dispozici jsou samoobslužné terminály, kde absolvujete „imigrační pohovor“, naskenujete pas, dáte otisky prstů, vyfotíte se, zodpovíte všechny dotazy (pouze volíte ano – ne). Následně projdete kolem imigračního úředníka u kterého už nic nedoplňujete. Tím se celý proces výrazně urychlí. Na letišti je k dispozici wifi zdarma, spousta restaurací a míst k sezení. Jednotlivé terminály jsou průchozí.

Doprava po městě

Po Chicagu je nejjednodušší doprava MHD. Parkovné je ve městě poměrně drahé (kolem 4 dolarů na hodinu). Nenajdete parkovací místa na ulici zdarma. Nejlevnější variantou je zaparkovat v supermarketech, nakoupit si a využít jejich parkovné zdarma. Spousta památek se dá projít pěší chůzí. Stačí si naplánovat dobře program a spojit různé body zájmu. Většina je v centru města, ale i tak nachodíte slušných pár kilometrů.

Výhled za všechny „prachy“

V Chicagu stojí druhý nejvyšší mrakodrap celých Spojených států amerických- Willis Tower s výškou 442 metrů a 108 patry. Nicméně město je plné vysokých budov. Ve většině z nich je také observatoř ze které se můžete podívat na město.

Pravděpodobně nejzajímavější observatoří je 360 Chicago. Jak už je z názvu patrné, tak z observatoře vidíte na všechny strany – do centra i na obrovské Michiganské jezero.  Ale to zajímavé je atrakce TILT, která se dá ke vstupnému za menší poplatek dokoupit. Probíhá to tak, že stojíte u okna observatoře, držíte se zábradlí a okno se s vámi vyklopí. Vše je samozřejmě bezpečné. Není pod vámi žádná propast. Každopádně pokud vám výšky nedělají dobře, doporučujeme zůstat nohama pevně na zemi.

Michiganské jezero

Jezero má rozlohu 57 750 km2. Pro ještě bližší představu, ČR má rozlohu 78 865 km2. Jezero je dlouhé téměř 500 km a široké 190 km. Maximální hloubka činí 282m! Obklopuje Chicago po celé délce pobřeží. Přímo v centru města jsou i pláže se slunečníky, takže pokud máte v plánu relax, pište si tohle místo na bucket list.

Cloud Gate

Pravděpodobně nejznámější památka Chicaga zrcadlová skulptura ve tvaru fazole leží v Millennium Parku. Skulptura je v téměř neustálém obležení turistů, kteří se snaží si vyfotit co nejzajímavější fotografii, takže je určitě vhodné k ní zavítat v méně frekventovaných hodinách. V Millennium Parku můžete v klidu strávit jeden den. Má rozlohu 10 ha, kromě fazole je v parku spousta květin, kašny, vodní hřiště a mnoho dalšího.

Zábava pro děti?

Jde o místo, které se jmenuje Navy Pier. Molo dlouhé 100 metrů na kterém se tyčí obrovské ruské kolo, kolem restaurace, muzea a hlavně atrakce pro děti. Jízdu na ruském kole určitě nevynechejte, budete mít krásný výhled na Michiganské jezero.

Lincoln Park ZOO

Lincoln Park ZOO leží u Michiganského jezera pár km od centra města. ZOO je rozlehlá a dá se v ní chodit opravdu dlouho. Najdete zde mnoho druhů zvířat – opice, zebry, velbloudi, žirafy, papoušci, plazi, plameňáci, tuleni, tučňáci, klokani… A vstupné je zcela zdarma! 7 dní v týdnu.

TV Show

Chicago je městem, kde se natáčí Windy City Live. Natáčení probíhá od pondělí do čtvrtka a do publika se můžete dostat zcela zdarma, pokud si zažádáte na internetu o lístky a následně budete vybráni.  Zúčastníte se tak živého natáčení a třeba se později najdete i v televizi. V den konání akce stačí přijít, ukázat lístek, identifikační doklad a pak už si jen užít show.

Tip na konec

Každý rok v srpnu se v Maggie Daley Parku (hned vedle Millennium Parku) pořádá obrovský hudební festival Lollapalooza. Chicago v tento víkend vždy naplno ožívá a pokud plánujete cestovat v tuto dobu, festival určitě navštivte. Na festivalu vystoupili např.: Red Hot Chili Peppers, 30 Seconds to Mars, Green Day, Twenty One Pilots. V této době je velmi obtížné nalézt ubytování ve městě a s velkou pravděpodobností budete ubytováni na předměstí nebo v městech poblíž Chicaga a za vyšší ceny.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s