Národní park Krka 🇭🇷

NP Krka je pojmenovaný po čem jiném než po řece Krka. Jedná se o vodopády, kde proteče v průměru 55 m3 vody za sekundu a v období silných dešťů je to dokonce 350 m3 za sekundu. Celková rozloha parku je 109km2, což není zrovna malé číslo. Na vodopády se můžete přijet podívat v jakémkoliv ročním období, dokonce ani v zimě voda v nich nezamrzne, nejmohutnější jsou ovšem na konci jara. Dosahují šířky 200 až 400 metrů.

Jak se sem dostat?

Nejbližším větším městem je Šibenik, ale daleko není ani Split, nebo Zadar. Všechna 3 města jsou od parku vzdálená zhruba hodinu a půl jízdy autem, takže doprava je poměrně rychlá. Cestovat můžete samozřejmě i autobusy, nebo vlaky, ale v takovém případě je to složitější hlavně po časové stránce.

5 vchodů

Celkem vede do NP Krka 5 vchodů. Prvním z nich a zároveň také hlavním vchodem je Lozovac. Je určen hlavně pro návštěvníky, kteří mají k dispozici auto, či jiné motorové vozidlo. V ceně vstupenky, kterou zde zakoupíte je autobusová doprava ke Skradinskému vodopádu. Okolí vodopádů si můžete projít, a dokonce si i pod vodopády, ve značených úsecích zaplavat. Na tomto místě si také můžete dokoupit lodní výlet až k Rošskému vodopádu.

Další možností, jak se k vodopádům dostat je místo zvané Skradin. Najdete zde velké parkoviště a recepci, kde si zakoupíte vstupenky a loď vás sveze proti proudu až ke Skrandinskému vodopádu. Plavba trvá přibližně 1 – 1,5 hodiny. Pokud byste měli zájem, můžete si opět až u těchto vodopádů dokoupit další lodní výlet k Rošskému vodopádu, nebo na ostrov Visovac.

Roški slap – tento vstup je určený pro návštěvu Rošského vodopádu, opět lodní dopravou.

Vchod Burnum je určen hlavě pro pěší výlety jak na vodopády, tak i na Burnum, což je archeologické místo.

 Poslední vchod Kistanje slouží k návštěvě klášteru Krka.

Krásná příroda

Celý park protínají krásné stezky, lesy, průzračná voda a najdou se i stánky se suvenýry a občerstvením. V případě lodní dopravy ve všech směrech je ve většině případů v ceně i menší občerstvení v podobě makrely, veky, či nějaké minerálky. Máte také jedinečnou příležitost okusit místní alkoholické nápoje a občas zde může i hrát jejich hudba.

Dnes již málokdo neviděl legendárního Vinnetoua, který se právě na prostranství Národního parku Krka natáčel. Takže pokud se do parku vydáte, neuvidíte jen krásnou přírodu, ale můžete si i tímto připomenout film Vinnetou, nahlédnout pod pokličku filmovým místům a určitě vám budou některé pohledy na krajinu připadat povědomé.

Tip na konec

Pokud se chcete vyhnout přecpaným prostorám Národního parku, určitě není vhodné sem zavítat v letních měsících, kdy zde panuje hlavní sezóna a park je přecpaný turisty ze všech koutů světa. Okolí vodopádů je přecpané, skoro si ani neuděláte pořádnou pěknou fotku. A o plavání pod vodopádem ani nemluvit… Chorvatsko sice není vhodné ke koupání celoročně, aby se vám takový výlet vyplatil, ale pokud se tam vydáte alespoň v červnu nebo září, uděláte mnohem lépe a vyhnete se tak trošku davům lidí.

Jedna myšlenka na “Národní park Krka 🇭🇷

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s