Tulum [2023]

Do Tulumu jsme poprvé vyrazily v roce 2020. Tehdy tady téměř nikdo v porovnání s dneškem nebyl. Jde o nejvíce rozrůstající se město celého Mexika. Už se ani nedá říci vesnice.

Dorazily jsme autobusem ADO a vydaly se po hlavní třídě plné krásných butiků, cedulek, macrame směrem k hotelu.

Abychom si cestu zkrátily o dvě minuty, ehm, zabočily jsme po chvíli více dovnitř centra. Šly jsme po písečných cestách, kde žijí místní lidé. Cesta, kolem vás ruiny domů, cihly, kameny. A pak najednou přijdete ke krásným hotelovým resortům. Tulum se neustále buduje, v každé ulici (i na více místech) vidíte dělníky kopající základy hotelů, budující silnice nebo nějaké restaurace. Neuvěřitelný rozvoj.

Ubytovaly jsme se v Mayan Monkey Hotel & Hostel. Už zvenčí vypadá se svými čtyřmi patry epicky. Pokoj byl krásně nově vybavený, stejně tak koupelna. Před vchodem do pokoje nám visely houpací sítě a všude kolem macrame. Ocenily jsme sdílenou kuchyni a pitnou vodu v barelech. Poseděly jsme v relaxační zóně, poté pracovaly z working space a na závěr se zchladily v krásném venkovním bazénu na terase.

Na nákupy jsme nechodily. Po první návštěvě Chedraui jsme zjistily, že i zde se projevily turistické ceny, takže jsme jedly přímo v hostelu za velice slušné ceny. Mají tady skvělé pečené brambory, quesadillu i ceviche. Nesmíme opomenout skvělo Piñadu.

Tulum je známý nejen díky boho stylu, ale také kvůli archeologické zóně. Jde o zříceniny Mayského města, které leží nad 12 metrů vysokými útesy. Areál je poměrně velký a můžete se v něm pohybovat volně nebo s průvodcem. Vstupné je přibližně 80 pesos na osobu. Platí se za kameru ale příliš se to nekontroluje, tzn. neplaťte… Před vstupem do archeologické zóny je spousta obchůdků a pouličních umělců. Můžete si pořídit fotku s leguány, 3 metrovými hady apod. ale doporučujeme vám se této „atrakci“ vyvarovat. Pro zvířata není nic příjemného být 12 hodin denně na slunci a nechat se tahat do rukou tisíců lidí.

Co se pláží týče, tak hezké jsou hned pod ruinami, ale musíte vychytat dobrou dobu příjezdu. V období našeho pobytu byly v moři řasy a nedalo se plavat. Nejznámější je Playa Paraiso a Raw Love Beach. Na obě pláže se dostanete z centra taxíkem, pěšky či na kole. Po celém městě jsou krásné cyklostezky po kterých se můžete projet. My si kola půjčily v hostelu a bylo to super. Téměř žádní lidé, jelo se hezky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s