Jižní Belize [2023]

Na jihu Belize nenajdete jen Placencii, ale spoustu dalších hezkých míst včetně mayských ruin, nebo džungle.

Umaya Resort

My jsme si zvolily jako výstupní bod resort Umaya, který patří mezi tzv. Belize Collection. Upřímně, tohle je top strop. Ne nadarmo se jedná o pětihvězdičkový resort, a to je v Belize něco. Při příjezdu jsme dostaly welcome drink, a už v ten moment jsme si pomyslely – tý jo, tak sem úplně nepatříme. Nicméně jsme se rychle začlenily. Užívaly jsme si obrovského bazénu (tedy hlavně lehátek, balónků a stříkacích pistolek), paddleboardů, ale také relaxu v hamakách. V apartmánu jsme měly plně vybavenou kuchyni, což přišlo vhod, ale na jídlo jsme chodily i do restaurace Laguna, která je součástí resortu. Vyzkoušely jsme krevety i hovězí steak, vše tip ťop. Ale ten hlavní důvod proč tady zůstat je skvělá organizace výletů po okolí! A kam tedy můžete vyrazit?

Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary

Přírodní rezervace o rozloze 353 km čtverečních. Už při příjezdu vás uchvátí krásná džungle. Na většinu trailů potřebujete průvodce, kterého si zaplatíte u vjezdu do areálu. Rezervace byla založena v roce 1986 jako první chráněná oblast na ochranu jaguára. Jaguáry běžně neuvidíte, ale jsou všude kolem vás, což působí trošku děsivě. Žádný strach, lidi nenapadají. Naopak si dejte pozor na jedovaté hady – watch your step.

Doporučujeme se vydat na vyhlídku a k vodopádu (zvládnete i bez průvodce). Zapotíte se skrze zvýšenou vlhkost vzduchu, ale vyhlídka stojí za to. Cesta je velmi dobře značená, ale fakt strmá. Vodopád je poměrně chladný, osvěžení bodne. Nezapomeňte si repelent, pohybujete se v džungli.

Pokud si chcete zážitek ještě trochu vytunit, tak doporučujeme river tubing. Půjčíte si nafukovací kruh, který si odnesete k řece asi 2 km daleko a odtud poplujete po proudu řeky v kruhu. Během dry season je tam poměrně málo vody, občas se někde zadrhnete, budete muset kruh popohnat, ale je to krásný zážitek. Vézt se a pozorovat okolní palmy. Přijdou vhod boty do vody. My jsme měly botasky, které jsme si pak zavázaly kolem sebe (než jsme se převrhly vše bylo ok :D), ale naboso to bylo nic moc.

Mayské ruiny

Lubaantun, mayské ruiny, které jsou zdemolované dynamitem. Části jsou zachovalé, ale ne celé stavby. Pohled má něco do sebe. K ruinám vás čeká výstup po mnoha schodech a poté chození na slunci, není tam moc stínu. Vezměte si dostatek pití. V areálu jsou toalety (u vstupu i u ruin). Součástí je také muzeum se zajímavými informacemi. Uvidíte zde hezké loupající se stromy, tzv. tourist tree. Jsou spálené od slunce, a proto se loupou, tak jako turisté přijíždějící do Belize.

Opodál najdete ruiny Nim li punit, které jsou zachovalejší. Zde je třeba mít kvalitní auto, abyste vyjeli kopec u ruin, anebo dojít od hlavní silnice do kopce pěšky.

Kakao

Kakao je obrovskou součástí Belize. Už mayové jej směňovali za další suroviny. Dnes najdete v Belize spoustu kakaových farem. My jsme navštívily Akte Il Ha Cacao Farm, kde roste téměř 4 000 stromů s plody kakaa. Provedou vás zde celou ruční výrobou zpracování kakaa i čokolády. Neuvěřitelný zážitek. Ochutnávka ceremoniálního kakaa a 100 % čokolády bylo top.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s