Doprava po Belize [2023]

Jak se cestuje po státě Belize? Na výběr je více možností, záleží na financích, pohodlí, čase. Rozebereme si ty nejběžnější způsoby.

Letadlem

V Belize fungují primárně dvě aerolinky – Maya Island Air a Tropic Air. Mají malá letadla pro pár lidí, kterými je dopravují z města do města. Nejběžnější linky jsou Belize City – San Pedro, Belize City – Caye Caulker, nebo Belize City – Placencia. Dokonce najdete i pětiminutový let mezi ostrovy, takže nemusíte vůbec cestovat trajektem. Letenky jsou za docela slušné ceny, nicméně jste omezeni počtem a váhou zavazadel. S aerolinkou se dostanete i nad Blue Hole (let trvá hodinu).

Autem / Shuttlem

Samozřejmě, nejrychlejší způsob dopravy za přijatelný peníz. Benzín je v Belize levnější než u nás, takže určitě neumřete :-). Cesty jsou většinou hezké, až na pár výjimek. Co se týče shuttle, tak doporučujeme agenturu Uncharted Jewel Belize. Svezou vás všude po pevnině, dokonce i z Mexika a zařídí vám i jízdenky na trajekt na ostrovy. Řidiči jsou komunikativní, vstřícní, vždy všude na čas, nebo o chvíli dříve. Spokojenost 5*

Stopem

V Belize to jde snadno. Místní vás rádi svezou ať už v autě, nebo na korbě auta. Např. v okolí Placencia a San Ignacio je to běžný dopravní prostředek. My stály u silnice a hledaly trasu na mapě v mobilu, mezitím zastavila tři auta a řidiči se ptali, zda chceme svézt. Nebylo třeba zvednout ani prst. Nedoporučujeme stopovat jen v Belize City. Ideální je stoupnout si k retardérům, kde řidiči zpomalují, anebo za kruhové objezdy.

Autobusem

Zpravidla vždy pokud to jde, cestujeme veřejnou dopravou. Je to nejlevnější, nejdostupnější způsob dopravy, dostanete se tak nejblíže k místním lidem.

Belize je nicméně země, kde jsme za téměř měsíc cestování viděly asi 4 autobusy, a to je opravdu mazec.

Když už autobus jede, tak nevíte kdy přijede, odkud kam jede a cesta se opravdu táhne. Občas uvidíte tzv. Chicken busy, k těm se dostaneme více během naší cesty Guatemalou a dalšími zeměmi, ovšem ani tohle není dobrá varianta.

Přikládáme vám sem alespoň mapku z Nayawalk.com, kde je krásně znázorněna mapa Belize se zajímavými bodíky, trasami a časy jízdy. Jen si k tomu přimyslete vždy dlouhé čekání, ne úplně bezpečnou jízdu. Cesta z jednoho puntíku do druhého stojí obvykle 3-4 dollary, což se oplatí. To je jediná výhoda. Pozor na neděle a svátky, kdy busy téměř nejezdí. Tady najdete jízdní řády. Případně pak zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s