Západní Belize [2023]

V západním Belize je důležitým okrskem Cayo. Městečko San Ignacio se stává cílem cestovatelů, protože má ideální polohu k průzkumu okolí.

Ubytování doporučujeme v hotelu Drift Inn, Cayo. Dříve se jmenoval Aguada hotel. Součástí je i restaurace. V zahradě je velký bazén, lehátka, sdílená venkovní kuchyňka, ráno káva a čaj zdarma, pitná voda v barelu k odběru po celý den. Pokoje jsou čisté, velké. Poblíž hotelu je velký market s nejlevnějšími potravinami co jsme v Belize viděly.

Caracol – největší mayské ruiny celého Belize. Obrovské město, kde žilo kolem 100,000 obyvatel. Cesta autem je náročnější. Půl trasy vede po nezpevněných úsecích. Potřebujete opravdu dobré auto, dávat si pozor ať nezapadnete. V areálu najdete největší pyramidu Belize. Procházka s průvodcem je minimálně na 2 hodiny. Pokud vyrazíte s agenturou, svezou vás po cestě i na další místa viz. dva následující body.

Po cestě zpět zastavte v jeskyni Rio Frio Cave. Jeskyně je dlouhá kolem 200 metrů, je to spíše tunel se dvěma východy. Teče tam řeka, uvidíte i malý vodopád.

Nezapomeňte po cestě také na přírodní rezervaci Mountain Pine Ridge. Ideálně vodopád Big Rock waterfalls. Musíte sestoupit po zhruba 170 schodech dolů, ale stojí to za to. Nedá se říct, že jde o schody, ale taková různě položená dřívka. V řece si zaplavte, dostanete se až pod vodopád, ale pozor na velmi kluzké kameny. Cesta nahoru po schodech zabere kolem 10-15 minut.

Přímo ve městě San Ignacio najdete menší mayské ruiny Cahal Pech. Areál není tak impresivní, ale stojí za to jej navštívit. Leží na vysokém kopci a nejede tam autobus, takže se připravte na výšlap, nebo vezměte taxi.

Za městem San Ignacio leží druhé největší ruiny Xunantunich. Musíte se k nim nechat převézt přes řeku „trajektem“. Pokud pojedete autem, tak musíte vystoupit z auta – smí tam zůstat jen řidič. Řeka je opravdu úzká, plavba trajektem zabere asi 10 vteřin. Vtipná záležitost. Poté vás čeká velký kopec nahoru k ruinám. Areál je obrovský a pyramidy famózní. Dá se sem dojet i busem, (směr Benque) nebo shared taxi. Pokud chcete mít vše zajištěno, doporučujeme agenturu Uncharted Jewel Belize.

V oblasti Cayo také najdete Inland Blue Hole – krásnou cenote z průzračnou vodou, kde plave spousta rybiček. Pokud sem dorazíte ráno s otevíračkou (8:00), budete tady úplně sami. U cenote je i hezká jeskyně, prozkoumejte celý areál. Čeká vás tady sestup po pár schodech. Nezapomeňte si repelent, cenote je v džungli. Jsou zde toalety i převlékárny.

Barton Creek Cave – zhruba 30 km od San Ignacio najdete krásnou jeskyni Barton Creek. Asi polovina trasy vede nezpevněnými úseky. Auto můžete zaparkovat u Mike’s Place, kde si půjčíte kánoe, vesty, helmu a svítilnu. Jeskyně je dlouhá, ale zpřístupněn je jen krátký úsek, asi 1,5 km. Stojí to za to! Neskutečná krása. Pokud neplánujete půjčovat auto, můžete vyrazit taktéž s agenturou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s