Atitlán [2023]

Z Antigua k jezeru Atitlan můžete využít shuttle, nebo chicken bus. Na webu https://gekkotrailsexplorer.com najdete shuttle do Panajachelu nebo rovnou San Pedro la Laguna za 16 USD. Cesta zabere přibližně 3 hodiny jízdy. Chicken busem počítejte s nepohodlnou cestou, odjíždí od marketu v centru Antigua, ale levnější!

Město San Pedro se dá projít pěšky, nebo si můžete vzít taxi tuk tuk. Bydlely jsme v hotelu Luxury Atitlan, který leží u přístavu, k dispozici je menší bazén, spousta posezení s krásnými výhledy na hory, wifi a v ceně jsou zahrnuty snídaně v restauraci u hotelu.

Kam u Atitlanu

Pěšky se můžete vydat do vedlejšího městečka San Juan la Laguna (tuk tuk případně stojí cca 15 GTQ na osobu). Ve městě je krásná ulice s deštníky, vše je barevné. Místní vám tady ukáží, jak tkají, kupte si tady kakao a přírodní medicínu. Na kávu zajděte do Cafe San Juan, kde mají latté za 20 GTQ.

Z města vede stezka na vyhlídku Kaqasiiwaan. Výšlap dá trošku zabrat, hlavně na slunci. Je tam hodně schodů. Nahoře je krásná barevná vyhlídka, jděte v den kdy je dobrá viditelnost. Vstupné je 30 GTQ. Nahoře si můžete koupit občerstvení (pivo 15-20 GTQ).

Městečko San Pablo la Laguna leží asi o další 3 km dále. Tuk tuk vás vyjde na dalších cca 15 GTQ. Tohle je město bez turistů, ceny jsou nízké. Najdete tady dva hezké kostely a vyhlídku přímo ve městě zdarma.

Ze San Pedro la Laguna se dostanete lodí do města San Marcos la Laguna za 30 GTQ tam a zpět. Město je dost hippies. Pokud hledáte místo, kam zajít na yógu, masáže, kakaové ceremonie, temazcal, pak je to určitě pro vás. Je zde hodně obchodů s eko produkty, zero waste, zdravou stravou, vegan restaurace… Spousta lidí míří do Cerro Tzankujil rezervace (20 GTQ vstup), kde najdete plošinu odkud si můžete skočit do jezera a pěkné vyhlídky. Nicméně pokud nechcete skákat do vody, pak za to vstup nestojí. Zaplavat si můžete u mola před vstupem do rezervace. Jezero je krásně čisté a je to hned „za rohem“ od té zmíněné plošiny.

V san Pedro la Laguna vyjděte do kopce směrem k parku, najděte chicken bus (zelený) a jeďte do Santa Clara la Laguna za 10 GTQ. Cesta zabere asi půl hodinky. Z města se vydejte na Indian Nose, krásný trek. Platí se „vstupné“ jednomu pánovi za projití jeho zahradou – 25 GTQ. Cesta je bezpečná! Absolvovaly jsme ji i o víkendu, kdy se uvádí, že byste se neměli potulovat v horách. Ke konci cesty je to dost prudký výšlap po kamenech, pneumatikách, přidržujete se pomocí lana. Cesta z města zabere přibližně 30-45 minut. Buďto se vraťte stejným způsobem zpět, anebo u pána na zahrádce odbočte a vraťte se přes vesnici San Juan la Laguna (dojdete k barevné vyhlídce), kde bohužel budete muset opět zaplatit za vstup. Ideální je kombinace těchto výletů dohromady. V Santa Clara jsou levná místa s potravinami i restaurace.

Za 50 GTQ pořídíte zpáteční lístek lodí do Panajachelu. Je to větší město s více nákupními možnostmi, ale moc hezké není. Za zmínku stojí jen okolí přístavu, kde jsou trhy, stánky se suvenýry, molo (které bylo dříve barevné).

V San Pedro la Laguna se můžete vydat na vyhlídky Casa Cubano a Mirador Plaza Maravilla, obě dvě jsou zpoplatněny 5 GTQ. Případně můžete jít na pláž s černým sopečným pískem – La Playa. Je vzdálená necelou hodinu chůze z města.

Restaurace v okolí Atitlánu jsou poměrně drahé, oplatí se vždy jít do nejdále od laguny do vnitrozemí k místním. I tak ale můžeme doporučit restauraci The Fifth Dimension v San Pedro la Laguna, která je vegetariánská. Porce jsou obrovské, zpravidla jsme si nosily krabičku a polovinu jídla braly sebou. Jídlo se pohybuje kolem 40-50 GTQ. Na výběr jsou těstoviny se zeleninou, rýže apod. Restaurace je vyhlášená, čistá, příjemná obsluha.

U baru Sublime v San pedro najdete také otevřenou restauraci, kde se griluje maso. Ceny jsou kolem 30 GTQ za kuře s plackami, zeleninou, bramborami.

Hned vedle v restauraci Dolphin Cafe y restaurante si můžete dát „kuřecí řízek“ s hranolkami, zeleninou a guacamole za 50 GTQ.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s