Užhorod 🇺🇦

Ukrajinské město Užhorod leží u západních hranic se Slovenskem, zhruba 10 minut jízdy autem od Slovenska. Je tedy nejzápadnějším městem Ukrajiny. Město dělí napůl řeka Uh.

Jejich platební měna jsou hřivny. Peníze si rozměňte před odjezdem na Ukrajinu, protože málokdy seženete nějakou solidní směnárnu, a navíc směnárny nerady rozměňují malý obnos peněz. Plus ve směnárnách směňují primárně z eur, ne českých korun, takže byste sebou museli vézt i eura.

Ukrajina je celkově známá jako levná země. Co se týče platů Ukrajinců, není to žádná sláva. Například takový manažer v bance si za měsíc vydělá pouze kolem 6 000 Kč, což opravdu není moc.

Doprava

Pokud se rozhodnete pro dopravu autobusem, cesta se vám může protáhnout až na 13 hodin z Prahy, ale spoje jezdí dokonce i přímé. Další variantou jsou vlaky, kterými se můžete svézt až do Košic, odkud se dopravíte do Užhorodu během 3 hodin autobusem. Na hranicích probíhají kontroly, které se mohou protáhnout. Městská doprava v Užhorodu je zastaralá, špinavá. Město není velké, takže doporučujeme chodit pěšky, můžete obejít veškeré památky chůzí.

Uzhhorod Castle

Stejně jako Praha nebo Brno, tak i Užhorod má na kopci svůj hrad. Ten byl vystaven ve 13. století a sloužil jako pevnost. Dnes už bývalá pevnost slouží jako turistická atrakce. Prohlídka vám zabere hodiny. Hrad je rozlehlý se spoustou místností a zahradami, do kterých můžete také nahlédnout. V některých místnostech jsou prezentovány historické, politické, přírodní, nebo třeba oděvní výstavy, ale pokud nerozumíte ukrajinsky, nebo maďarsky, příliš z tabulek nevyčtete. Anglicky je psáno velmi málo. Nahlédnout můžete i do krásné kaple, kde jsou zachovány původní fresky.

Skanzen

Pár metrů od vstupu do hradu naleznete malý skanzen se zachovalými dřevěnými chalupami, které zde byly dovezeny z celého Zakarpatí. Ve skanzenu můžete spatřit horské chalupy, statky, ale nejzajímavější je kostel sv. Michala, který je dovezen z Mukačeva. Celý skanzen je vytvarován přibližně do tvaru Zakarpatské oblasti. Ve většině domků je průvodce, který je připravený vám o domku něco málo povědět a třeba vám i ukázat, jak se v něm pracovalo a co se v něm vyrábělo, jak se v něm spalo, vařilo a podobně.

Mini sochy

Po celém městě jsou rozmístěny malinkaté sošky o velikosti zhruba 30 cm. Každá z nich je jiná a každá z nich je na jiném místě a má své opodstatnění proč se nachází právě tam. Podél řeky Uh třeba narazíte na sošku Švejka, který drží v ruce knedlík, právě na místě, kde jsou ještě patrné stopy kulek z války. Na jiném místě třeba narazíte na malou sošku Sochy svobody, Svatého Mikuláše, Ference Liszta, rodinku ježků, nebo třeba mini parník.

Korzo Street

Nebylo by to pořádné město, kdyby v něm nebyla slavná nákupní třída. Tou je právě Korzo street, kde seženete prakticky vše. Od suvenýrů, přes jídlo, až po nějaké ty módní kousky. Jak bylo již zmíněno, na Ukrajině je velmi levno, takže ani na hlavní třídě nečekejte nějakou změnu.

Vertep

Restaurace nesoucí název Vertep je nejznámější a nejnavštěvovanější restaurací Užhorodu. Nachází se v blízkosti hlavní ulice „Korzo street“. Jídelníček je velmi obsáhlý. Restaurace vám může nabídnout například tradiční polévky v chlebu, zelí s knedlíky, boršč, pro milovníky sladkého mají například kynuté knedlíky s ovocem. Ceny jsou nízké a najíte se opravdu dobře. Prostředí této restaurace je také velmi příjemné. Restaurace se nachází ve sklepení, takže budete přicházet po schodech dolů. Zdi jsou typicky pomalované, stoly podlouhlé, dřevěné. Pokud tuto restauraci budete hledat, nehledejte název „Vertep“. Orientujte se podle červené fosforeskující tabule a plastové ženy v kroji s „chlebem“ na tácku.

Christ the Savior Cathedral

Jedná se o nádhernou katedrálu, která je dominantou celého města. Katedrála je už příklad typických ruských kostelů s „kopulkami“. Má hned několik věží z nichž některé jsou modré a ta hlavní je pozlacená. Dovnitř katedrály se samozřejmě můžete podívat, ale musíte mít zahalená ramena, kolena a vlasy. Pokud zrovna není zima a nemáte dlouhé oblečení, můžete si vypůjčit šátky, které tam jsou k dispozici.

Užhorodská synagoga

V roce 1904 byla v Užhorodě vystavěna synangoga, která svým účelům sloužila až do doby Holocaustu. Poté byla zbavena všech náboženských předmětů a dnes slouží jako prostory pro filharmonii jako koncertní síň. Ve městě je spousta kostelů a bývalých svatých míst, které dnes už slouží například jako kina, divadla, nebo právě jako koncertní síně.

Tip na konec

Podél řeky Uh popojíždí turistický vláček, kterým se za pár hřiven můžete svést. Vláček nejezdí moc daleko, cesta trvá pár minut, a doveze vás do tzv. Podzámkového parku, kde je například kromě nádherné flory také dětské hřiště, koupaliště a jiné. Ale hlavně je odsud nejlepší trasa, k již zmíněnému Uzzhorod Castle.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s