Sian Ka’an  [2023]

Sian Ka’an je chráněné území ležící u Tulumu. „Sian Ka’an“ v mayském jazyce znamená „Místo, kde se rodí nebe“. Biosférická rezervace je zapsána na seznamu UNESCO.

Jak do Sian Ka’an?

Pokud se chcete vydat do rezervace Sian Ka’an po vlastní ose, máte jedinou možnost, a to vydat se do Punta Allen a usmlouvat si zde kapitána s lodí. V opačném případě si musíte zabookovat tour s agenturou. V Tulumu je jich mnoho, doporučujeme nejznámější agenturu s historií – Mexicokantours. My si objednaly Sian Ka’an tour.

Řidič nás vyzvedl dodávkou u hotelu a odsud jsme jeli necelou hodinu do přírodní rezervace Sian Ka’an. Cesta byla zprvu hezká, asfaltka. Časem se z ní stala nezpevněná polňačka, která vás hezky vykodrcá, nicméně řidič byl zvyklý a znal každou díru v zemi, takže se jim obratně vyhýbal.

Nalodili jsme se na loďku pro 8 lidí včetně kapitána a vyrazili na plavbu lagunou. Probíhalo pozorování krokodýlů, kapustňáků, delfínů, mořských želv a mnoho druhů ptáků. Plavba trvala přibližně 4 hodiny. Jelikož jde o přírodní rezervaci a zvířata zde žijí volně, ne jako v ZOO, tak nikdy není zaručeno kolik druhů zvířat uvidíte. Nicméně, kapitán vždy dělá maximum pro to, aby vám ukázal co nejpestřejší faunu.

Poté byla zastávka na plavání v moři. Krásné místo, průzračná voda. Hezčí než Isla Contoy! Stačí seskočit z loďky, zchladit se v této krásné vodě a doufat, že kolem vás proplave i rejnok.

Na závěr přesun do vesnice Punta Allen. Místní lidé zde žijí velice skromně, nemají velké majetky, ale jsou šťastní. Děti běhají ulicemi a kopou do míče. Podívali jsme se na místní školu, kostel, ale i pobřeží s nekonečnými písečnými plážemi. Objevily jsme místečko, kde se usadili leguáni, a tak jsme se kochaly i těmito tvory. Zastavili jsme i na oběd v hezké restauraci, kde jsme vyzkoušeli mexické speciality.

Cesta zpět byla rychlá, zastavili jsme jen na pozorování delfínů, kteří si brázdili vodu kolem nás. Za necelou hodinku jsme byli zpět v přístavu, odkud jsme se vydali na cestu do Tulumu.

Dobré vědět

  • Ačkoliv jde o tour s agenturou, máte opravdu dostatek (až nadbytek) času na průzkum všech míst.
  • Mexicokantours nepoužívají žádné plasty, vodu dostanete v kovové láhvi. Případně si přineste svou a můžete si ji dle libosti doplnit vodou.
  • Odpadky si sebou odneste z rezervace.
  • Zastávka na Mezoamerickém útesu není garantovaná a opravdu s ní nepočítejte. Díky vysokým vlnám a proudům není potápění na útesu možné už dlouhé měsíce.
  • Na lodi může být poměrně velký hluk, především když kapitán přidá plyn a rozjede se naplno. Myslete na to a případně si vezměte špunty do uší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s